Archiwum kategorii: Bez kategorii

Odmowa wejścia na budowę.

Pytanie
Przyjechałam na budowę z dzieckiem i deweloper odmówił wpuszczenia mnie na teren z uwagi na to, że jest to zbyt ryzykowne. Czy mogłam go jakoś zmusić?

Iza K.

Odpowiedź
Wejście na plac budowy powinno być uzależnione od zaawansowania prac i generalnie zezwala się na wejścia osobom pełnoletnim. Małe dziecko ze względów bezpieczeństwa nie powinno zostać wpuszczone na budowę.

Oświadczenie.

Pytanie
Deweloper poprosił mnie o podpisanie oświadczenie, że otrzymałem przy umowie rezerwacyjnej prospekt deweloperski wraz z projektem umowy deweloperskiej i planem. Czy muszę to podpisywać?

Mateusz K.

Odpowiedź
Prospekt, projekt umowy i plan niezbędnym załącznikiem przy umowie rezerwacyjnej. Mając je załączone do umowy oświadczamy że je otrzymaliśmy. Oświadczenie to jest wewnętrznym wymogiem dewelopera.

Wejście na budowę.

Pytanie
Kupiłam dom od dewelopera czy mogę wchodzić na budowę w dowolnym momencie? Chciałabym wejść z wykonawcami by pomierzyli pomieszczenia?


Rysia Z.

Odpowiedź
Wejście na budowę na ogół uzależnione jest od postępu prac na budowie. Każdy z deweloperów ma własną politykę wpuszczania klientów na teren budowy. Na pewno każą wizytę na placu budowy trzeba umówić z przedstawicielem dewelopera i wejść w jego obecności.

Służebności

Pytanie
Kupuję mieszkanie od dewelopera gdzie w umowie mam powpisywane, że wyrażam zgodę na bezpłatne służebności dla dostawców mediów. Czy muszę godzić się na taki zapis?

Irek K.

Odpowiedź
Zapis ten jest standardowy stosowany przez większość deweloperów. Każdy z klientów przecież chce mieć pewność dostawy wszystkich mediów.

Wypowiedzenie najmu.

Pytanie
Chcę wypowiedzieć umowę najmu czy mogę to wypowiedzenie przesłać mailem do najemców.

Kasia Z.

Odpowiedź
Dla skuteczności wypowiedzenia umowy powinna być zachowana forma pisemna a zatem osobiście lub listem poleconym. Wysłanie maila stanowi tylko formę dokumentową.

Miejsce postojowe

Pytanie

Chciałabym wymienić miejsce postojowe, dokonałam już umowy przeniesienia własności.

Ewa Z.

Odpowiedź

Jeśli wyodrębniona jest już księga wieczysta czy to do hali garażowej w zależności od sposobu korzystania jak najbardziej można dokonać takiej zamiany. Niezbędna dla formalności będzie wizyta u notariusza.

Wymiary miejsca postojowego

Pytanie
Kupuję miejsce postojowe w hali garażowej od developera otrzymałem informację, że jego szerokość to 2,30m2 czy to nie za mało gdzie szukać takich wymiarów?

                                                                                                                                   Wojtek K.

Odpowiedź
Absolutnie nie jest to prawidłowa wartość, Dz.U.2015.0.1422 t.j. – Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie art 21 jasno i wyraźnie precyzuje jaka powinna być wielkość stanowiska . 1.Stanowiska postojowe dla samochodów powinny mieć wymiary wynoszące co najmniej:
a) szerokość 2,5 m i długość 5 m – w przypadku samochodów osobowych;
b) szerokość 3,6 m i długość 5 m – w przypadku samochodów osobowych użytkowanych przez osoby niepełnosprawne;
c) szerokość 3,5 m i długość 8 m – w przypadku samochodów ciężarowych;
d) szerokość 4 m i długość 10 m – w przypadku autobusów.
2. W przypadku usytuowania wzdłuż jezdni stanowiska postojowe dla samochodów powinny mieć wymiary wynoszące co najmniej:
a) szerokość 3,6 m, z możliwością ograniczenia do 2,5 m – w przypadku zapewnienia możliwości korzystania z przylegającego dojścia lub ciągu pieszo-jezdnego, i długość 6 m – w przypadku samochodów osobowych;
b) szerokość 3,6 m i długość 6 m – w przypadku samochodów osobowych użytkowanych przez osoby niepełnosprawne;
3) szerokość 3 m i długość 15 m – w przypadku samochodów ciężarowych;
4) szerokość 3 m i długość 19 m – w przypadku autobusów.”
Proszę zatem dopytać developera na jakiej podstawie tak buduje być może w pozwoleniu na budowę jest jakieś odstępstwo choć przepisy prawa tego nie regulują.

 

 

 

Części wspólne nieruchomości

Pytanie
Kupiłam mieszkanie na osiedlu które jest w trakcie budowy. Developer wybudował kilka bloków ale ma w planach rozbudowę osiedla o kolejne. Każdego dnia pracownicy developera uniemożliwiają swobodne korzystanie z drogi dojazdowej do osiedla czy można coś z tym zrobić?

                                                                                                                                           Ewa F.

Odpowiedź
Nabyła Pani udział w części wspólnej i niestety jeśli pakiet większościowy posiada jeszcze developer z uwagi na realizację dalszych inwestycji istnieje duży problem z wyegzekwowaniem od developera pewnego porządku. Istnieje swego rodzaju konflikt interesów Pani zależny na spokojnym dojeździe do swojego bloku a developerowi na jak najszybszym zrealizowaniu inwestycji i firmy podwykonawcze które często realizują dla niego projekt nie liczą się z mieszkańcami istniejących już obiektów. Droga nie jest użytku publicznego tylko jako wewnętrzna więc nie ma regulacji prawnych by zmusić developera do jej prawidłowego korzystania.