Pytanie
Chcę wypowiedzieć umowę najmu czy mogę to wypowiedzenie przesłać mailem do najemców.
Kasia Z.
Odpowiedź
Dla skuteczności wypowiedzenia umowy powinna być zachowana forma pisemna a zatem osobiście lub listem poleconym. Wysłanie maila stanowi tylko formę dokumentową.
Pytanie
Chciałabym wymienić miejsce postojowe, dokonałam już umowy przeniesienia własności.
Ewa Z.
Odpowiedź
Jeśli wyodrębniona jest już księga wieczysta czy to do hali garażowej w zależności od sposobu korzystania jak najbardziej można dokonać takiej zamiany. Niezbędna dla formalności będzie wizyta u notariusza.
Pytanie
Developer nie przekazał mi certyfikatu energetycznego dotyczącego mojego mieszkania czy mogę go wezwać by to zrobił i w jakim czasie musi mi ten dokument dosmaczyć?
Ewa Z.
Odpowiedź
Developer ma termin 14 dni od momentu wezwania go by spełnić Pani żądanie.
Pytanie
Kupuję miejsce postojowe w hali garażowej od developera otrzymałem informację, że jego szerokość to 2,30m2 czy to nie za mało gdzie szukać takich wymiarów?
Wojtek K.
Odpowiedź
Absolutnie nie jest to prawidłowa wartość, Dz.U.2015.0.1422 t.j. – Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie art 21 jasno i wyraźnie precyzuje jaka powinna być wielkość stanowiska .„ 1.Stanowiska postojowe dla samochodów powinny mieć wymiary wynoszące co najmniej:
a) szerokość 2,5 m i długość 5 m – w przypadku samochodów osobowych;
b) szerokość 3,6 m i długość 5 m – w przypadku samochodów osobowych użytkowanych przez osoby niepełnosprawne;
c) szerokość 3,5 m i długość 8 m – w przypadku samochodów ciężarowych;
d) szerokość 4 m i długość 10 m – w przypadku autobusów.
2. W przypadku usytuowania wzdłuż jezdni stanowiska postojowe dla samochodów powinny mieć wymiary wynoszące co najmniej:
a) szerokość 3,6 m, z możliwością ograniczenia do 2,5 m – w przypadku zapewnienia możliwości korzystania z przylegającego dojścia lub ciągu pieszo-jezdnego, i długość 6 m – w przypadku samochodów osobowych;
b) szerokość 3,6 m i długość 6 m – w przypadku samochodów osobowych użytkowanych przez osoby niepełnosprawne;
3) szerokość 3 m i długość 15 m – w przypadku samochodów ciężarowych;
4) szerokość 3 m i długość 19 m – w przypadku autobusów.”
Proszę zatem dopytać developera na jakiej podstawie tak buduje być może w pozwoleniu na budowę jest jakieś odstępstwo choć przepisy prawa tego nie regulują.
Pytanie
Kupiłam mieszkanie na osiedlu które jest w trakcie budowy. Developer wybudował kilka bloków ale ma w planach rozbudowę osiedla o kolejne. Każdego dnia pracownicy developera uniemożliwiają swobodne korzystanie z drogi dojazdowej do osiedla czy można coś z tym zrobić?
Ewa F.
Odpowiedź
Nabyła Pani udział w części wspólnej i niestety jeśli pakiet większościowy posiada jeszcze developer z uwagi na realizację dalszych inwestycji istnieje duży problem z wyegzekwowaniem od developera pewnego porządku. Istnieje swego rodzaju konflikt interesów Pani zależny na spokojnym dojeździe do swojego bloku a developerowi na jak najszybszym zrealizowaniu inwestycji i firmy podwykonawcze które często realizują dla niego projekt nie liczą się z mieszkańcami istniejących już obiektów. Droga nie jest użytku publicznego tylko jako wewnętrzna więc nie ma regulacji prawnych by zmusić developera do jej prawidłowego korzystania.
Pytanie:
Zgubiłam akt notarialny zakupu mieszkania jak uzyskać odpis?
Aleksandra P.
Odpowiedź:
Jeśli nie minęło 10lat od momentu sporządzenia aktu taki odpis możemy uzyskać z kancelarii w której dokonywaliśmy formalności zakupu. Po tym czasie wniosek o wydanie odpisu należny kierować do właściwego sądu rejonowego.
Pytanie:
Czy podpisując akt przeniesienia własności mogę negocjować taksę z notariuszem czy muszę zapłacić tyle ile mi powiedzą w kancelarii?
Ewa W.
Odpowiedź:
Oczywiście, że możemy negocjować z notariuszem taksę za akt przeniesienia własności. Na ogół są to maksymalne stawki jakie określają notariusze. Trzeba pamiętać by dopytać jaki jest koszt taksy za przeniesienie mieszkania, miejsca postojowego a jaki koszt odpisów. Wówczas zasadne jest negocjowanie. Bardzo często stawki za przeniesienie własności nie są zbyt duże ale koszt odpisu znaczny więc korzystniej będzie dla nas tę wartość negocjować
Pytanie:
Jestem z Ukrainy i mam kartę stałego pobytu nie mam jeszcze obywatelstwa. Chcę kupić nowe mieszkanie w Polsce ale wraz z miejscem postojowym. Czy jest to możliwe, ponieważ w biurze developera otrzymuję sprzeczne informację?
John S.
Odpowiedź:
Kupno miejsca postojowego wraz z miejscem postojowym ma służyć zaspokojeniu Pana potrzeb mieszkaniowych zatem jak najbardziej możliwy jest zakup miejsca postojowego bez żadnego dodatkowego zezwolenia.
Pod koniec listopada prezydent podpisał
Pod koniec lipca prezydent podpisał ustawę o podatkach i opłatach lokalnych, która będzie obowiązywać już od 1 stycznia 2016. Zmiany te obejmą wszystkich podatników: i przeciętnego Kowalskiego i przedsiębiorców. Zostanie wprowadzony m.in. : podatek za klatkę schodową i garaż.
Do tej pory części wspólne w budynkach nie były opodatkowane, na czym oczywiście tracił fiskus. Od stycznia zapłacimy podatek od tych części. Obciąży on wszystkich współwłaścicieli w stosunku odpowiadającym ich udziałowi w danej nieruchomości wspólnej. Zmiany te dotyczą zarówno właścicieli lokali w budynkach mieszkalnych, jak i właścicieli lokali w budynkach komercyjnych. Najbardziej ucierpią przedsiębiorcy, którzy mają swoje lokale w galeriach handlowych.
Zmiany będą korzystne natomiast dla osoby posiadające miejsce parkingowe w garażu podziemnym. Wszystko dlatego, że od stycznia nie będzie już obowiązywała zasada solidarnej odpowiedzialności za cały parking. Właściciele będzie płacić fiskusowi podatek zapłacą wyłącznie od powierzchni swojego miejsca postojowego.
Group4Events serdecznie zaprasza do odwiedzenia jedynych w swoim rodzaju targów nieruchomości w Katowicach.
Podczas naszej imprezy będą mogli Państwo skorzystać z niedostępnych nigdzie indziej promocji i ofert specjalnych, wziąć udział w konkursach z nagrodami, skorzystać z bezpłatnych porady prawnych i finansowych.
Nowatorska formuła „święta nieruchomości” – pikniku rodzinnego sprawia, że poszukiwanie mieszkania może być sposobem na przyjemne spędzenie wolnego czasu. Swoją ofertę zaprezentuje blisko 60 wystawców w tym: górnośląscy deweloperzy, banki udzielające kredytów hipotecznych, pośrednicy finansowi, agencje nieruchomości i firmy oferujące artykuły wykończenia wnętrz. Na specjalne ułatwienia mogą też liczyć osoby poszukujące mieszkań, które można kupić w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych”. Wszystkie niezbędne do zakupu nieruchomości informacje prawno-kredytowe zdobędziecie podczas bezpłatnych warsztatów, seminariów i w bezpłatnym katalogu targowym. W strefie Centrum Bezpłatnych Porad specjaliści z wielu dyscyplin (m .in. doradcy finansowi, architekci wnętrz, projektanci systemów tzw. inteligentnych wnętrz) będą przez dwa dni targowe służyć darmową radą i poradą. Zachęcamy również do korzystania ze specjalnych promocji i rabatów które wystawcy przygotowali na naszą imprezę. Osoby które wybiorą się na targi ze swoimi dziećmi, będą mogły zostawić je w specjalnie przygotowanym kąciku zabaw a po trudach poszukiwań własnego mieszkania, odpocząć w eleganckiej kawiarence targowej.
Górnośląskie Targi Nieruchomości przyjdź, kup i zamieszkaj Na Swoim! 7-8 listopada 2015r. Międzynarodowe Centrum Kongresowe – al. Korfantego 35 Katowice Godz. 10:00 – 16:00 Bilety: 10 zł normalny (odbierz 30% zniżki na stronie www.targi-naswoim.pl) Bilet rodzinny – 15 zł
Porady dotyczące rynku nieruchomości