Umowa o dostawę energii

Pytanie
Czy developer może w moim imieniu założyć licznik do mojego mieszkania?

                                                                                                                          Marek O.

Odpowiedź
W praktyce kupujący samodzielnie zawierają umowy z zakładem energetycznym o dostawę energii. Choć zdarza się, że w momencie przekazania kluczy mieszkania posiadają już licznik wówczas należy tylko przepisać umowę i dostawa prądu będzie już na Pana rzecz.

 

Pozwolenie na użytkowanie warunkowe

Pytanie
Developer uzyskał pozwolenie na użytkowanie budynku warunkowe z konkretną datą co to znaczy?

                                                                                                                                    Wojtek K.

Odpowiedź
Użytkowanie warunkowe oznacza, iż Państwowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego wydając pozwolenie na użytkowanie nakazał spełnić przez developera jakiś warunek do konkretnego czasu. Brak spełnienia tego warunku oznacza cofnięcie pozwolenia na użytkowanie.

Developer nie chce stawiać się na naprawy

Pytanie
Czy developer może zabronić mi w protokole zdawczo- odbiorczym samodzielnej zmiany przeznaczenia pomieszczenia pod rygorem utraty rękojmi. Kupiłam mieszkanie z poddaszem nieużytkowym. Po roku zmieniłam sposób użytkowania i poddasze jest użytkowe, od tygodnia przecieka dach. Developer nie chce stawić się na naprawę ponieważ twierdzi, że samodzielnie zmieniłam poddasze a w protokole wpisane jest, że takowej zmiany może dokonać tylko on. Czy rzeczywiście ma prawo nie stawić się na naprawę.

                                                                                                                                     Iza G.
Odpowiedź
Developer nie może zmusić by Pani za jego pośrednictwem dokonała takiej zmiany po drugie przeciek dachu to nieprawidłowa konstrukcja i jak najbardziej powinna Pani korzystać tu z rękojmi.

Gwarancja a rękojmia

Pytanie
W protokole odbioru developer udziela nam dwa lata gwarancji na zakupione mieszkanie.  Od sprzedawcy uzyskałem informację, że nie przysługuje mi już rękojmia czy to prawda?

                                                                                                                                    Marcin Z.
Odpowiedź
Rękojmia przysługuję Panu z mocy prawa a więc nie jest prawdą to co mówi sprzedawca. Oczywiście rękojmia jest dla Pana korzystniejsza bo wynosi ona pięć lat od momentu odbioru i zapis o gwarancji nie pozbawia Pana prawa by móc z niej skorzystać.

Utrata rękojmi

Pytanie
Kupiłam mieszkanie u developera w trakcie użytkowania mieszkania pękła instalacja w łazience. Developer odmówił naprawy ponieważ poinformował mnie, że straciłam rękojmie w wyniku przeprojektowania łazienki. Czy to rzeczywiście możliwe?

                                                                                                                                    Ewa W.

Odpowiedź
Rękojmie tracimy tylko na elementy zmienione. Jeśli stworzyła Pani całkowicie nowy projekt łazienki developer nie ponosi odpowiedzialności za powstałe usterki. Swoich praw może Pani dochodzić od wykonawcy który wykonywał instalację.

Komornik nie eksmituje do noclegowni

Z nowym rokiem zniknie z Kodeksu Cywilnego art. 1046, Zapis dający możliwość komornikom eksmitowania dłużników wynajmujących mieszkanie do noclegowni.

Obecnie komornik mógł to zrobić gdy po sześciu miesiącach osoba zajmująca mieszkanie nadal nie otrzymała prawa do lokalu socjalnego.
Organ egzekucyjny ma przy tym obowiązek powiadomienia gminy o potrzebie zapewnienia tymczasowego pomieszczenia. Według ustawodawcy zmiana nie zaszkodzi wierzycielom, ponieważ zyskają roszczenie odszkodowawcze od gminy odpowiedzialnej za niewskazanie lokalu dłużnikowi.

Jak w rzeczywistości sprawdzi się zniknięcie tego zapisu praktyka pokarze.

Targi Mieszkaniowe-Kraków

bezpłatna wejściówka

Już w najbliższy weekend wszystkich poszukujących własnego M zaprasza  Organizator targów, Stowarzyszenie Budowniczych Domów i Mieszkań do Chemobudowy w celu zapoznania się z ofertą mieszkań dostępną na rynku krakowskim.

Dla zwiedzających bezpłatne wejście z wydrukowaną wejściową w ofercie pełen przekrój rynku mieszkaniowego w Krakowie ponadto giełdowe doradztwo prawne, projektowe.

Szeroki wachlarz promocji dla kupujących. Przyjdź i wybierz własne mieszkanie.