Pośrednik wynagrodzenie

Pytanie
Szukam mieszkania i wstępnie rozmawiałam z jednym z pośredników wysłał mi jakieś zdjęcia z nieruchomości. Nie podpisałam żadnej umowy a teraz on uważa, że muszę mu za usługę zapłacić.

                                                                                                                                     Zosia Sz.

Odpowiedź
Jeśli nie ma z pośrednikiem zawartej umowy o współpracę i pośrednik nie udowodni iż o danej nieruchomości dowiedziała się Pani od niego. Nie widzę podstaw by rościł sobie jakieś prawa do wynagrodzenia.

Garaż różne prawo

Pytanie
Zakupuję mieszkanie od developera z miejscem postojowym i jest na to odrębna księga wieczysta.Dlaczego do mieszkania nie ma przypisanego tego miejsca.  Czy to dobre czy złe? Czy powinnam się obawiać?

                                                                                                                                  Martyna Z.

Odpowiedź
Są różne formy przyjęte przez developerów jeśli chodzi o sprzedaż miejsc postojowych. Nie ma w tym nic złego. Różnica tylko jest taka, że gdy mamy odrębną księgę w każdym momencie możemy odsprzedać miejsce postojowe dowolnej osobie. W przypadku gdy do mieszkania przypisane jest miejsce postojowe możemy rozporządzać nim w ramach jednej wspólnoty.

Umowa dzierżawy

Pytanie
Mam do kupienia dom z dzierżawą na 30 lat czy jest to ryzykowne?

                                                                                                                                         Ewa Z.

Odpowiedź
Jest to ryzykowne o tyle że po 30 latach jeśli gmina nie zdecyduje się odsprzedać gruntu i nie będzie chciała przedłużyć dzierżawy właściciel może rościć prawo tylko do  zwrotu kosztów poniesionych na budowę domu pomniejszonych o amortyzację. Jest to najsłabsze prawo jeśli chodzi o formę  „własności”.