WYKREŚLENIE ROSZCZENIA

Pytanie
Czy rozwiązując umowę developerską muszę wydać zgodę na wykreślenie roszczenia z działu III księgi wieczystej mówiące o wybudowaniu i przeniesieniu prawa własności na mają rzecz?

                                                                                                                           Ela P.

Odpowiedź
Developer nie będzie mógł sprzedać komuś innemu lokalu bez Pani zgody bowiem mimo rozwiązania umowy w księdze wieczystej istniałby cały czas wpis na podstawie którego mogłaby Pani rościć prawo by stać się właścicielem. Żaden nowy kupujący nie zgodziłby się nabyć lokalu z wpisanym roszczeniem. Choć jest to tylko kwestia czasu kiedy developer uzyskałby zgodę na wykreślenie tego roszczenia ponieważ umowa fizycznie została rozwiązana nie mógłby zrealizować w określonym czasie swoich planów sprzedażowych.

 

KREDYT HIPOTECZNY

Pytanie
Moja narzeczona kupuje mieszkanie na rynku pierwotnym natomiast nie ma wystarczającej zdolności kredytowej czy mogę być kredytobiorcą nie będąc właścicielem mieszkania?

                                                                                                                             Arkadiusz D.
Odpowiedź
Biorąc tradycyjny kredyt hipoteczny może być problem banki nie będą chciały udzielić kredytu osobie która nie ma tytułu prawnego do lokalu. W przypadku kiedy przestałby Pan spłacać kredyt bank nie miałaby z czego zaspokoić swoich roszczeń ponieważ nie byłby Pan właścicielem . Dlatego by mieć pewność że nie nastąpi odmowa udzielenia kredytu należałoby dopisać Pana do umowy.

ROZWIĄZANIE UMOWY DEVELOPERSKIEJ

Pytanie
Z jakimi opłatami muszę się liczyć chcąc rozwiązać umowę z developerem?

                                                                                                                  Marek W.

Odpowiedź
Kosztem przy rozwiązaniu umowy developerskiej będzie koszt aneksu rozwiązującego określany indywidualne przez notariusza około 200zł i koszt wykreślenia roszczenia z księgi wieczystej w przypadku małżeństwa płatne 75zł. Jeśli dokonane były jakieś zmiany w lokalu być może jest w umowie zapis o kosztach przywrócenia lokalu do stanu pierwotnego więc wysokość tej opłaty będzie trzeba ponieść chcąc rozwiązać umowę.

 

PODWÓJNA OPŁATA ZA HIPOTEKĘ

Pytanie
Dokonałem podwójnej płaty za hipotekę łączną co zrobić by sąd dokonał zwrotu jednej opłaty?

                                                                                                                                Aleks W.

Odpowiedź
Należy napisać pismo z prośbą o zwrot jednej z opłat. I choć ustawa o opłatach jasno i wyraźnie mówi o tym, że przy hipotece łącznej pobiera jest jedna opłata zwrot środków nie odbywa się z automatu. Musi zostać rozpatrzony wniosek i na ogół uprawomocnić wpis hipoteki wówczas następuję zwrot nadpłaty.

Targi- Katowice

Już dziś i jutro wszystkich chętnych zakupem mieszkania w Katowicach  zapraszają organizatorzy Targów Mieszkaniowych Group4 Ivents.

W dniach 17 i 18 września 2016 organizowana jest kolejna edycję Targów Mieszkaniowych. Halę Międzynarodowego Centrum Kongresowe Katowic wypełnią czołowi deweloperzy , eksperci rynku nieruchomości, doradcy kredytowi, projektanci wnętrz i architekci. Wszyscy wystawcy chętnie podzielą się wiedzą i odpowiedzą na wszystkie pytania  kupujących. By skorzystać z porad profesjonalistów, oszczędzając swój czas i zbierając wszystkie informacje w jednym miejscu należy po prostu przyjść i skorzystać z oferty.

Warto wziąć udział w tym wydarzeniu bowiem:

  • W jednym miejscu, w jednym czasie – pełna oferta rynku nieruchomości.
  • Eksperci na wyciągnięcie ręki – podejdź, zapytaj, dowiedz się więcej.
  • Wszystko o kredytach – wygodnie zaplanuj finansowanie inwestycji.
  • Sprawdź specjalne oferty targowe i skorzystaj z okazji.
  • Zainspiruj się – nowatorskie pomysły dla domu i wnętrza.