Umowa przedwstępna zwykła

Pytanie
Chciałbym kupić od developera lokal natmiast obawiam się trochę z uwagi na to iż odmawia mi zawarcia umowy przedwstepnej w formie atku notarialnego? Chciałbym się zabezpieczyć a developer mi tego odmawia dlaczego? Czy jest to normalne zachowanie?

Krzysiek K.

Odpowiedź
Nie jest to normalne zachowanie, developer nie powinien odmawiać Panu takiego prawa. Myślę, że warto porozmawiać z developerem by poznać powód odmowy? Jeśli odległość miedzy umową przedwstępna a przenoszącą własność jest właściwie natychmiastowa oczywiście nie praktykuje się przedwstępnej w fomie aktu.

Najem okazjonalny

Pytanie
Chcę wynająć mieszkanie ale właścicel domaga się by była to forma najmu okazjonalnego. Mam poddać się egzekucji i wzkazać adres gdzie mogą eksmitować moje rzeczy gdybym przestał płacić, czy muszę się na to godzić?

Wojtek K.

Odpowiedź
Właściciel chący wynająć lokal ma prawo zadecydować o formie umowy. Czy jest to najem zwykły czy okazjonalny, czy umowa jest na czas określony czy też nie. Niestety jako osoby chcący wynając dany lokal możemy przyjąć propozycję własciciela i przystać na jego warunki bądź szukać innej oferty.

KOntrola wspólnoty

Pytanie
Kupiłam mieszkanie u developera w którym dokonałam zmian polegających na wyburzeniu ścianek, dołożeniu grejników i kilku pukntów świetlnych. Jeden z mieszkańców zakewstionował moje prace i zgłosił do wspólnoty, że powinni dokonać kontroli mojego mieszkania. Czy mają do tego prawo?

Ewa Z.

Odpowiedź
Kontroli wspólnota ma prawo dokonać.
Jeśli zmiany są na tyle istotne, że wymagały ona zgłoszenia do wspólnoty i przebudowany lokal wpływa na pomiary ciepła albo prawidlowej obsługi budynku może wspólnota domagać się przywrócenia lokalu do stanu pierwotnego.