Targi Mieszkaniowe -Gdynia

Już w kolejny weekend wszyscy chcący dokonać zakupu mieszkania w Trójmieście będą mogli zapoznać się z  bogatą ofertą  developerów, pośredników nieruchomości jak również wesprzeć się fachową pomocą doradców kredytowych.

Blisko 6000 mieszkań na sprzedaż z którymi będzie można się zapoznać dzięki Targom Mieszkaniowych Nowy DOM Nowe MIESZKANIE w Gdynia ARENIE na które mamy WSTĘP WOLNY.

W dniach 2 i 3 września w Gdynia ARENIE swoją ofertę zaprezentują deweloperzy, pośrednicy w obrocie nieruchomościami i doradcy kredytowi. Wszyscy wystawcy deklarują chęć negocjacji i legitymują się specjalnymi, targowymi programami rabatowymi czy unikalnymi ofertami: niższe ceny, bonusy w postaci garażu w cenie, balkonu lub innego pomieszczenia, wykończenie pod klucz, wyposażenie AGD, aranżacja wnętrza… każdy znajdzie coś dla siebie.

 

Testament po darowiźnie

Pytanie
Czy jeśli otrzymałam od matki w formie darowizny dom jestem wpisana do księgi wieczystej. Później matka zrobiła testament w którym dom zapisała bratu. Trzy miesiące temu matka zmarła brat upiera się, że dom jest jego bo matka sporządziła testament po darowiźnie i zapisała dom jemu. Czy to prawda, że muszę zwrócić mu nieruchomość?

                                                                                                                           Mariusz L.
Odpowiedź
Nie, brat może domagać się jedynie zachowku. Darowizna bowiem nie została odwołana a w momencie śmierci matka nie dysponowała już prawem do nieruchomości. Zatem nieprawdą jest, że trzeba coś zwrócić. Jedynym właścicielem nieruchomości jest osoba wpisana do ksiąg wieczystych.

Płatność po pozwoleniu na użytkowanie

Pytanie
Czy mogę dokonać płatności ostatniej raty dopiero jak developer uzyska pozwolenie na użytkowanie? Czy muszę wszystko wpłacić przed zakończeniem budowy bo tak mówią sprzedawcy od developera.

                                                                                                                                     Ewa Sz.
Odpowiedź
Harmonogram płatności ustala developer nie ma przeciwwskazań do tego by ostatnia płatność odbyła się po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie. Płatności są kwestią negocjacji kupującego ze sprzedającym.

Pozwolenie na użytkowanie

Pytanie
Czy zakończenie budowy jest tożsame z uzyskaniem przez developera stosownego dokumentu o pozwoleniu na użytkowanie z urzędu?

                                                                                                                                  Ewelina K.

Odpowiedź
Niestety nie, bardzo często zakończenie budowy oznacza mówiąc kolokwialnie wybudowanie budynku. Kolejnym krokiem jest dokonanie podłączeń mediów, następnie odbywają się poszczególne kontrole i po pozytywnym ich przejściu uzyskuje się pozwolenie na użytkowanie. Dokument który wydawany jest przez urzędy od 3-3 tygodni od kontroli.

Usterka

Pytanie
Czy mogę zmusić wynajmującego do usunięcia usterki która występuje w mieszkaniu i niestety wpływa negatywnie na moje zdrowie?

                                                                                                                             Radek P.

Odpowiedź
Jeśli usterka wpływała negatywnie na nasze zdrowie możemy wypowiedzieć umowę najmu bez zachowania okresu wypowiedzenia. Niestety nie ma prostych narzędzi by zmusić wynajmującego by usunął usterkę. Można później z powództwa cywilnego dochodzić odszkodowania jeśli w lokalu musimy przebywać a właściciel uchyla się od usunięcia usterki.

Postępowanie spadkowe

Pytanie
Czy muszę przeprowadzić sprawę spadkową jeśli otrzymałam 10 lat temu w drodze darowizny  2/3 domu dziadka a 1/3 ma moja mama? Chcemy teraz sprzedać dom i czy jest potrzeba coś robić czy możemy umawiać się z zainteresowanym na sprzedaż?

                                                                                                                                        Ewa Z.

Odpowiedź
Jeśli obie Panie wpisane jesteście w księdze wieczystej i dziadek nie posiadał więcej majątku nie ma potrzeby przeprowadzania sprawy spadkowej.