Prospekt informacyjny

Pytanie
Kupuję mieszkanie od developera czy prospekt informacyjny powinien mi być dostarczany jeśli coś się zmienia do czasu podpisania umowy developerskiej?

                                                                                                                                   Arek Ł.

Odpowiedź
Oczywiście developer ma obowiązek dostarczanie Panu jak najbardziej aktualnej wersji prospektu przed podpisaniem umowy. Nie dostarczenie takiego egzemplarza może stanowić podstawę wycofania się z umowy.

 

 

 

 

 

 

 

 

Umowa przedwstępna w formie aktu

Pytanie
Kupuję mieszkanie od developera jest już pozwolenie na użytkowanie czy umowa przedwstępna musi być u notariusza?

                                                                                                                            Marta R.

Odpowiedź
Wszystko zależny od Pani w jakiej formie umowę chcę Pani zawrzeć zdarza się że developerzy narzucają konieczność zawarcia umowy przedwstępnej w formie aktu. Możemy negocjować ten fakt ale nie muszą się zgodzić na zawarcie zwykłej cywilno-prawnej.  Zawarcie takiej umowy wiąże się dla Pani z dodatkowym kosztem bo kosztu umowy ponosi kupujący i wpisem roszenia. W praktyce stonują taka formę umowy developerzy którzy chcą złapać klienta bo trudniej mu taką umowę rozwiązać. Umowa cywilno-prawna jest prostsza do zerwania.

Zmiany lokatorskie

Pytanie
Kupiłam mieszkanie od developera i chcę dokonać z mian w zakupiony lokalu co jest korzystniejsze wykonanie ich za pośrednictwem ekip developera czy po odbiorze samemu?

                                                                                                                         Ewa W.

Odpowiedź
Wszystko zależy od kosztów jakie określi developer i czy są one przez nas akceptowalne.   Zawsze taką wycenę możemy równacz z wyceną ekipy remontowej i wówczas podjąć decyzję.  Jeśli różnica jest nieznaczna rekomendowałabym wykonać zmiany za pośrednictwem developera.  Podstawowa korzyć to przede wszystkim późniejsze usterki developer daje nam 5 lat rękojmi a firma budowlana co najwyżej gwarancję wykonania robót max na 2 lata.

 

 

Najem okazjonalny

Pytanie
Czy najem okazjonalny jest bezpieczniejszy od normalnego dla właściciela nieruchomości i z jakimi kosztami się wiąże?

                                                                                                                   Wojtek W.

Odpowiedź
Umowy najmy zostały wprowadzone z początkiem 2010 roku i oczywiście są bezpieczniejsze niż zwykły najem. Wiąże się to natomiast z szeregiem formalności co może wpłynąć na decyzję o wynajmie najemy i kosztami po stronie właściciela.

Korzyść dla właściciela jest taka, że najemca dobrowolnie poddaje się egzekucji w trybie art 777 na podstawie oświadczenia podpisanego u notariusza. Nie obowiązuje już okres ochronny w przedziale 31 XI-31 III i zniesienie obowiązku zapewnienia lokalu zastępczego.

Koszt oświadczeń ponosi właściciel i zależy to do wysokości czynszu ale średnio koszty wahają się w przedziale od 250-450zł.

 

 

 

 

Wieczyste użytkowanie przechodzi na własność

Od 1 stycznia 2017 Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zapowiedziało rewolucję w prawie wieczystego użytkowania. Z początkiem roku bowiem zapowiedziano likwidację tego prawa zatem wszystkie bloki, domu stojące na gruncie należącym do Gminy bądź Miasta zostaną uwłaszczone.  Co za tym idzie zniknie oplata roczna za użytkowanie wieczyste.

Ministerstwo zakłada  się przekształcenie z mocy ustawy wszystkich udziałów w prawie użytkowania wieczystego w udziały w prawie własności gruntu. Pod warunkiem jednak, że nieruchomość została zbudowana i oddana na cele mieszkaniowe.

Nie określono ile natomiast za takie przekształcenie będzie trzeba zapłacić.

Zmiana ustawy byłaby niezwykle pomocna dla tych wspólnot gdzie większość udziałów posiada developer i blokuje przekształcenie prawa użytkowania we własność bądź mamy sprzeciw choćby jednego mieszkańca.  Przekształcenie z mocy prawa rozwiązywały by takie spory bez konieczności występowania na drogę sądową.

Jest to zatem niezwykły krok w stronę uwłaszczenia terenów gminnych.

Mieszkanie plus

Zgodnie z planami rządów ma powstawać więcej mieszkań czynszowych stąd też plan wprowadzenia nowego programu „Mieszkanie plus”. Niebawem mają powstać szczegóły opisujące działanie tego programu. Wiemy natomiast, że rząd chciałby:

  • stworzyć więcej mieszkań TBS-owskich czyli lokatorskich z możliwością nabycia ich na własność. Najemca w czynszu płacił by część kosztów budowy inwestycji,
  • zaproponować kupującym premię roczną za oszczędzanie. Wiadomo, że nie da się zakupić własnego M nie mając wymaganego wkładu własnościowego. Rząd zatem chciałby zachęcić społeczeństwo do oszczędzania. Propozycja jest na poziomie 900zł rocznej premii za oszczędności zgromadzone do wysokości 6000zł rocznie.

Powyższe punkty są tylko propozycją a szczegóły odnośnie nowego programu mają pojawić się wkrótce.

 

 

Targi Mieszkaniowe -Katowice

Nie chcesz w nieskończoność mieszkać z rodzicami, potrzebujesz więcej przestrzeni dla dzieci, a może po prostu uważasz wynajem za coś bezsensownego? Przyjdź 16-17 kwietnia na targi nieruchomości „Przyjdź, kup i zamieszkaj NA SWOIM” w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach i znajdź wymarzone mieszkanie lub dom

Konurbacja śląska to wyjątkowe miejsce na mieszkaniowej mapie Polski. Dobra infrastruktura drogowa sprawia, że tak powszechne w Warszawie czy Krakowie kilometrowe korki są tu rzadkim widokiem. Między wchodzącymi w skład aglomeracji miastami można przemieszczać się tramwajami, powstaje tu coraz więcej nowych inwestycji i miejsc pracy, średnie zarobki przewyższają średnią krajową. Coraz mniej młodych ludzi wyjeżdża z regionu, co więcej – wiele osób przyjeżdża tu, myśląc o Katowicach i okolicach jako miejscu do osiedlenia się na stałe. Dostrzegają to lokalni deweloperzy, którzy rozpoczynają coraz więcej nowych inwestycji mieszkaniowych.

Górnośląski rynek mieszkaniowy po latach zastoju dynamicznie się rozwija. Kupujący mieszkania w Katowicach i pobliskich miastach nie są już skazani na wybieranie w pierwszej kolejności mieszkań z rynku wtórnego. Oferta deweloperska z miesiąca na miesiąc jest coraz bogatsza. Z najnowszymi inwestycjami powstającymi w całej aglomeracji będzie można zapoznać się właśnie podczas targów „Przyjdź, kup i zamieszkaj NA SWOIM” – mówi Marcin Kowalski z organizującej imprezę firmy Group4Events.

Ci, którzy 16. lub 17. kwietnia zdecydują się przyjść do Międzynarodowego Centrum Kongresowego przy al. Korfantego 35 będą mogli zapoznać się z ofertą blisko 70 wystawców, z których gros stanowią firmy deweloperskie z całej konglomeracji śląskiej m.in. Atal, TDJ Estate, Dombud, Okam, J.W. Construction, Miłe Zacisze II, Millenium Inwestycje, Dębowe Tarasy. Nie zabraknie jednak także banków np. Bank Bzwbk,  agencji nieruchomości i firm oferujących artykuły wykończenia wnętrz np. Toka Home. Liczni wystawcy przygotowują na targi unikalne promocje, z których będzie można skorzystać tylko podczas imprezy. W trakcie specjalnych seminariów targowych i warsztatów prowadzonych przez najlepszych ekspertów będzie można zdobyć wszelkie informacje prawno-kredytowe niezbędne do bezproblemowego zakupu mieszkania, m. in. najnowsze przepisy dotyczące zaciągania kredytów w programie dopłat „Mieszkanie dla Młodych”. Na miejscu będzie można skorzystać także z bezpłatnych porad specjalistów – prawników, doradców finansowych architektów wnętrz i in. – którzy nie tylko pomogą przeprowadzić nas przez żmudny i długi proces kupna mieszkania, ale i podpowiedzą, jak wykończyć je zgodnie z najnowszymi trendami. Wszyscy odwiedzający otrzymają również bezpłatny katalog targowy, w którym znajdą szczegółowo opisane wszystkie inwestycje będące w ofercie wystawców.

Organizator – firma Group4 Events, doświadczony zespół specjalistów rynku nieruchomości, który ma na koncie kilkadziesiąt imprez targowych o tym profilu w największych miastach Polski – stawia na formułę pikniku rodzinnego, podczas którego będzie można nie tylko zrealizować swój cel, jakim jest znalezienie mieszkania, ale po prostu przyjemnie spędzić czas. Dzieci będą mogły miło spędzić czas na specjalnym placu zabaw, a dorośli – wziąć udział w licznych konkursach z cennymi nagrodami, jak np. samochód na długi majowy weekend ufundowany przez Grupę Pietrzak czy projekt aranżacji