KNF i UOKiK ostrzegają przed „gwarantowanym 7%”

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego zauważył wzrost  zainteresowania inwestowaniem  w nieruchomości, w szczególności w te przeznaczone na krótkoterminowy wynajem: apartamenty (tzw. „condohotele” lub „aparthotele”) lub domki kempingowe.

Oferty marketingowe, które promują tego rodzaju inwestycje, zawierają często informacje o bezpieczeństwie oraz pewności czy też gwarancji osiągnięcia zysków często w przedziale 7%-10% w skali roku.  Firmy oferujące tego rodzaju usługi mówią głównie o zysku, nie uwzględniając w swojej treści konieczności poniesienia przez inwestorów kosztów wynikających z posiadania nieruchomości (takich, jak m.in. obciążenia z tytułu podatków, przekształcenia statusu nieruchomości czy kosztów remontów) lub czynników ryzyka (takich jak np. sezonowość najmu czy ryzyko braku najemców) – czytamy we wspólnym komunikacje UKNF i UOKiK-u.

Urząd KNF przestrzega by pamiętać o  podstawowych zasadach rozsądnego inwestora:

  • Nie ma bowiem pewnego dochodu czy gwarantowany zysk. Takie hasła to tylko marketing, a każde inwestowanie wiąże się z ryzykiem.
  • Należy sprawdź kontrahenta. Nie każdy jest specjalistą od inwestycji budowlanych. Należy sprawdzić doświadczenie i dotychczasowe inwestycje przedsiębiorcy. Sprawdzić sytuację finansową i reputację tego, kto ma zarządzać naszymi pieniądzmi.
  • Zweryfikuj, przedmiot zakupu. Zostaniesz właścicielem apartamentu, pokoju czy działki ? A może współwłaścicielem? A może tak naprawdę poza wniesieniem oszczędności i przypuszczalnym zyskiem rocznym, nie będziesz miał żadnych praw właścicielskich? Ważne jest na jakich zasadach dokonujesz zakupu.
  • Trzeba czytać, zanim się podpisze. Jeśli jest coś nie zrozumiał, nie jasne trzeba poprosić prawnika o interpretację zapisów.
  • Zysk 7%-10%. A koszty? 10% – taki dochód brzmi niezwykle atrakcyjnie. Ważne by upewnić się w jaki sposób jest on wyliczany? Może do jego przedstawienia ktoś przyjął wynajmowanie apartamentu przez 365 dni w roku? A może zysk nie uwzględnia kosztów administracji nieruchomości, podatków czy chociaż drobnych remontów? By racjonalnie pojąc decyzję o inwestowaniu trzeba otrzymać szczegółowe założenia przyjęte do wyliczeń przy podaniu wysokości zysków.

Zatem nie zawsze to co mówią reklamy 10% zysku jest prawdą jak przeliczymy dodatkowe koszty może okazać się, że stopa zwrotu to zaledwie 5% i opłacalność inwestowania już nie tak atrakcyjna.

Umowa pośrednictwa

Pytanie
Podpisałam umowę z pośrednikiem o współprace jest podane wynagrodzenie. Sama skontaktowałam się z developerem i zobaczyłam nieruchomość ale wcześniej od tego pośrednika też dostałam ofertę dotyczącą tego developera czy muszę płacić wynagrodzenie?

                                                                                                                                     Iza D.

Odpowiedź
Jeśli pośrednik wykaże, że od niego pierwszego dowiedziała się Pani o ofercie to wynagrodzenie jest należne. Pośrednik bowiem wykonał swoje zadanie polegające na przedstawieniu Pani propozycji ofertowej mieszkania.

Przeniesienie własności a hipoteka

Pytanie
Developer będzie przenosił na mnie własność. Na zakup nieruchomości zaciągnąłem kredyt do aktu własności developer żąda ode mnie dokumentów z banku na zgodę przeniesienie lokali bez obciążenia. O co chodzi i po co?

                                                                                                                          Wojtek Z.

Odpowiedź
Jeśli Pana bank w którym uzyskał Pan kredyt wpisał się do księgi wieczystej z której będą wyodrębniane nowe lokale potrzebna jest zgodna Pana banku na wykreślenie roszczenia i zgoda na wyodrębnianie pozostałych lokali bez obciążenia hipotecznego dotyczącego Pana kredytu.

Cesja

Pytanie
Scedowałem na żonę mieszkanie kupione u developera czy muszę płacić podatek przy umowie przenoszącej własność?

                                                                                                                     Mieczysław B.


Odpowiedź
Nie ma z tego tytułu żadnych opłat podatkowych.