Oświadczenie o gwarancji adresu przy najmie okazjonalnym.

Pytanie
Chcę zawrzeć z najemcami umowę na najem okazjonalny. Czy oświadczenie osoby która daje gwarancję adresu na wypadek eksmisji musi być w formie aktu?

Marek Z.

Odpowiedź
Prawo nie nakazuje by była to forma podpisu notarialnie poświadczona. Natomiast by mieć pewność, że osoba oświadczająca jest właścicielem lokalu zaleca się podpis notarialnie poświdczony.

Zakup miejsca postojowego.

Pytanie
Chciałbym dokonać zakupi miejsca postojowego które jest częścią wspólną. Czy prawdą jest że muszę mieć na to zgodę wszystkich mieszkańców?

Ryszard L.

Odpowiedź
Jeśli miejsca postojowe z których korzystają mieszkańcy są częścią wspólną, by mogła nabyć je na własność jedna osoba musi zostać podjęta stosowna uchwałą pod która na Tak muszą podpisać się wszyscy mieszkańcy. Jeśli choć jeden będzie przeciwny miejsca postojowego nie będzie można nabyć.

Certyfikat energetyczny

Od kwietnia przyszłego roku zmieniają się przepisy odnośnie obowiązku tworzenia certyfikatów energetycznych. Do tej pory obowiązek przygotowywania ich dotyczył budynków powstałych po 2009 roku. Od nowego roku obowiązek ich tworzenia będzie dotyczył wszystkich budów powstałych przed i po 2009 roku.

Pośrednik dba o to by pamiętać przeprowadzając transakcję by ten dokument mieć dotyczy to zarówno sprzedaży jak i najmu.

Więcej informacji możecie znaleźć w artykule:

https://muratordom.pl/prawo/formalnosci-budowlane/obowiazkowe-swiadectwo-charakterystyki-energetycznej-kazdego-domu-i-mieszkania-oraz-okresowe-kontrole-ogrzewania-i-klimatyzacji-nowe-przepisy-dotyczace-charakterystyki-energetycznej-