Jak rozliczać podatki z najmu

Wciąż nie wiadomo jak rozliczać najem krótkoterminowy przy braku działalności zarobkowej.

Mimo, iż  interpretacja (nr 0114-KDIP3-1.4011.581.2018.1.MT) jest  korzystna dla podatników i mówi, że można skorzystać z ryczałtu. Urzędy nadal mają problem z ustaleniem jednego stanowiska w jaki sposób powinno się rozliczać  zysk z najmu krótkoterminowego (dobowego). Dotyczy to głównie osób które nie prowadzą działalności zarobkowej z tytułu zakupu nieruchomości a dokonali zakupu nieruchomości jako formy alternaty dla lokaty bankowej. W rzeczywiści ich główne źródło dochodu pochodzi z pracy na etat i taki najem jest tylko okazjonalny, amatorski.

Wcześniej fiskus twierdził, że już najem jednego lokalu na doby to biznes (nr 0113-KDIPT2-1.4011.68. 2018.2.BO). Właściciel musi płacić PIT według skali (18 i 32 proc.) lub stawkę liniową 19 proc. I część urzędów nadal uznaje tę interpretację przepisu.

Dlatego, by uniknąć problemów, zalecane jest wynajmującym albo założył działalności gospodarczą albo zlecił wynajęcie mieszkania firmie, która specjalizuje się w obsłudze najmu. Wówczas przy kontroli skarbowej nie będzie problemów.

Wpłata na błędny numer rachunku powierniczy

Pytanie
Czy jeśli wpłaciłem pieniądze na zły rachunku powierniczego to znaczy, że te pieniądze przepadły? Wpłaciłem go na ogólny numer rachunku a nie na swój indywidualny?

                                                                                                                        Zygmunt R.

Odpowiedź
Jeśli środki pieniężne wpłacone zostały na ogólny numer rachunku prowadzony do developera należy udać się do oddziału i złożyć stosowne oświadczenie z prośbą o przeksięgowanie środków z ogólnego rachunku na rachunek indywidualny. Ale środki pieniężne nie przepadły tylko nie są widoczne wpłaty na Pana indywidualnym rachunku.

Rozdzielność majątkowa angielska

Pytanie
Czy do umowy developerskiej muszę mieć tłumaczenie rozdzielności która była robiona w Anglii?

                                                                                                      Wojtek Z.

Odpowiedź
Jeśli dokument nie jest wg standardu Europejskiego musi zostać przetłumaczony przez przysięgłego tłumacza i na umowie developerskiej przedstawiony w oryginale.

Dwa obywatelstwa

Pytanie
Czy jeśli mam dwa obywatelstwa niemieckie i polskie muszę przy umowie developerskiej pokazywać dwa dokumenty?

                                                                                                                              Eliza Sz.

Odpowiedź
Nie ma potrzeby by okazywała Pani dwa dokumenty, niezbędny będzie tylko jeden którym się Pani posługuje na co dzień.