Gdzie sprawdzić, że grunt nie jest lasem

Pytanie
Gdzie sprawdzić, że grunt nie jest lasem? Chcę kupić działkę która częściowo jest zalesiona ale właściciel mówi, że jest w 100% budowalna?

Iza K.

Odpowiedź
Należy sprawdzić co jest wpisane w wypisie i wyrysie z rejestru gruntów. Upewnić się, że dla działki usłany jest plan miejscowy wówczas należy wystąpić z wnioskiem o wydanie zaświadczenia o przeznaczeniu nieruchomości w miejscowym planie. Jeśli nie ma miejscowego plany to czy są wydane aktualne warunki zabudowany i na co?

Prawo pierwokupu

Pytanie
Chcę kupić działkę gdzie duża jej cześć to las. Właściciel chce bym od razu dokonał płatności 100% bo na pewno Lasy Państwowe tego nie kupią? Co zrobić, żeby nie stracić pieniędzy i mieć pewność że jeśli lasy nie kupią ja będę mógł kupić tę działkę.

Marian Z.

Odpowiedź
Należy podpisać umowę warunkową by zapewnić sprzedającego o posiadanych środkach na zakup działki można dokonać wpłaty na depozyt notarialny.

KUPNO MIESZKANIA BEZ PODATKU PCC.

Prezydent podpisał ustawę znoszącą podatek pcc dla kupujących swoje pierwsze mieszkanie lub dom . Zmiana ma zacząć obowiązywać w ciągu 30 dni od jej publikacji. Do tej pory kupując mieszkanie lub dom na rynku wtórnym niezależnie od tego czy było ono naszym pierwszym czy kolejnym kupujący zobligowany był zapłacić podatek w wysokości 2% wartości kupowanej nieruchomości. Zatem przy nieruchomości o wartości 400.000 podczas czynności notarialnej trzeba było zapłacić 8.000 podatku. Zwolnienie z tego obowiązku daje całkiem spore oszczędności dla kupujących.

Co zatem należy zrobić by móc z tego zwolnienia skorzystać? Trzeba być osobą fizyczną w dniu zakupu i przed tym terminie nie być właścicielem żadnego mieszkania lub domu, nie posiadać spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, prawa własności budynku jednorodzinnego ani udziału w tych prawach od których nie płacił podatku PCC.

Wyjątek w przepisach stanowi sytuacja gdy nabyło się wcześniej nieruchomość w formie dziedziczenia.. Kupujący nie zapłacić podatku od nowo nabywanej nieruchomości jeśli wcześniej odziedziczony udział w nieruchomości był mniejszy lub równy 50%.

Czekamy zatem na publikację zmiany i liczymy na wzrost transakcji.