Sprzedaż mieszkania przed upływem 5 lat.

Pytanie
Sprzedaję swoje mieszkanie przed upływem 5 lat na które mam zaciągnięty kredyt. Czy jeśli ze sprzedaży 100% środków pieniężnych wydatkuję w taki sposób że spłacę kredyt i resztę wydam na zakup nowego mieszkania w ciągu 2 lat to uniknę podatku?

Leon K.

Odpowiedź
Najlepiej wystąpić o indywidualną interpretację przepisów żeby mieć 100% pewność jak urząd to rozliczy. Praktyka pokazuję, ze w każdym mieście jest zupełnie inaczej. W większości jednak przypadków by uniknąć podatku na zakup nowego lokalu trzeba przeznaczyć 100% środków ze sprzedaży nie liczy się spłata kredytu nieruchomości sprzedawanej.

Zaświadczenie o braku osób zameldowanych.

Pytanie
Kupuję mieszkanie i sprzedający wysłał mi zaświadczenie, że nikt w lokalu nie jest zameldowany ale wygenerowany elektronicznie. Czy to jest dokument tożsamy z dokumentem oryginalnym pobranym w urzędzie? Boję się by nikt w lokalu nie był zameldowany.

Zosia K.

Odpowiedź
O weryfikację dokumentu można poprosić notariusza u którego podpisywane będzie czynności by mieć pewność, że dokument jest poprawny, Zgodnie z prawem elektroniczne wygenerowanie dokumentu przez urząd jest wystarczające by zapewnić ,że nikt w lokalu nie jest zameldowany.

Hipoteka

Pytanie
Chcę sprzedać mieszkanie na które miałem kredyt. Kredyt został spłacony złożyłem wniosek do sądu o wykreślenie hipoteki. Ale miedzy czasie znalazł się klient a hipoteka nadal jest widoczna w księdze. Czy w związku z tym będę miał problem ze sprzedażą.

Irek L.

Odpowiedź
Widoczna w księdze wieczystej hipoteka nie jest przeszkodą do sprzedaży nieruchomości. Notariusz w akcie przeniesienia opisze wzmiankę która zapewne ujawniła się w księdze a dotyczy wniosku o wykreślenie hipoteki.