Mieszkanie Plus- założenia

Rząd przedstawił dziś założenia Rządowego programu Mieszkanie Plus. Ma on wspierać budowanie tanich czynszowych mieszkań na terenach Skarbu Państwa, wsparcie budownictwa społecznego jak również wsparcie oszczędzania na cele mieszkaniowe w ramach Indywidualnych Kont Mieszkaniowych.

Najważniejszym  celem jest utworzenie Narodowego Funduszu Mieszkaniowego.  Jego celem będzie realizacja taniego budownictwa mieszkaniowego na gruntach należących przede wszystkim do Skarbu Państwa, co ma zapewnić tani koszt inwestycji który wstępnie szacuje się a około. 2,5 tys. zł m2. Wybudowane mieszkania mają być wynajmowane z możliwością późniejszego wykupu na własność. Zakłada się kosz wynajmu na poziomie 10–20 zł za m2 z. Korzystający z programu będą mieli dwie opcje: zwykły wynajem lub wynajem z opcją docelowego przeniesienia własności w dłuższej perspektywie czasu. W przypadku tej drugiej opcji, spłacanie mieszkania odbywałoby się w płaconym czynszu, który jednak wciąż ma być atrakcyjny cenowo.

Drugim filarem programu ma być wsparcie  społecznego budownictwa czynszowego. Samorządy będą mogły wnioskować o dofinansowanie w wysokości od 35 do 55 proc. kosztów budowy mieszkań komunalnych.  Samorządy, spółki gminne i towarzystwa budownictwa społecznego mogą także ubiegać się o preferencyjne kredyty na budowę czynszówek.

Trzecie założeniem rządowego programu ma być system oszczędzania na cele mieszkaniowe. Uczestnicy będą mogli założyć  tzw. Indywidualne Konto Mieszkaniowe, na których będą odkładać pieniądze na zakup mieszkania lub budowę domu, wkład do kredytu lub spółdzielni, a nawet na remont. Państwo takie oszczędzanie ma nagradzać specjalną premią, która będzie doliczana do trzymanych na takim koncie oszczędności.

Targi Mieszkaniowe -Kraków

09-10.03.2016, Giełda Domów i Mieszkań w Krakowie
Już w najbliższą sobotę i niedziele odbędą się w Krakowie Targi Mieszkaniowe.
Na targach będzie ponad 60 wystawców którzy będą prezentować swoją ofertę mieszkań. Ponadto będzie można skorzystać z doradztwa kredytowego, projektowego jak i prawnego.
W sobotę 4 czerwca dla klientów odbędą się następujące wykłady:
  • godz. 12.30
    MdM – ostatnia prosta. – Krzysztof Maksiński, Krakowski Rynek Nieruchomości
  • godz. 13.00
    Jak zyskać na zakupie mieszkania? Zakupy inwestycyjne. – Jarosław Knap, Małopolski Przegląd Nieruchomości
  • godz.13.30
    Jak najtaniej sfinalizować zakup nieruchomości – wszystko o kredytach. – Albert Opoka, Phinance

Wszystkich zainteresowanych kupnem mieszkania zapraszamy do odwiedzenia Krakowskiej Giełdy Domów i Mieszkań CHEMOBUDOWA, ul. Klimeckiego 14 start już o godzinie 10:00

Hipoteka łączna – opłaty

Pytanie
Musze dokonać wpis hipoteki łącznej z jakimi opłatami muszę się liczyć. Mam dwie nieruchomości które mają zostać obciążone tą hipoteką. Czy to oznacza że mam dokonać opłaty 200zł razy dwa dla jednej i dla drugiej nieruchomości?

                                                                                                                               Mariusz L.

Odpowiedź
Zgodnie z artykułem 45.3 ustawy z dnia 28 lipca 2005 roku o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz.U.10.90.594:) Rozdział 3 Sprawy z zakresu prawa o księgach wieczystych.

Od wniosku o wpis hipoteki łącznej lub służebności pobiera się jedna opłatę stałą, choćby wniosek ten obejmował więcej niż jedną księgę wieczystą.

 

Podatek od gruntu

Pytanie
Kto zgłasza do Urzędu Miasta informację do wyliczenie podatku od gruntu i nieruchomości właściciel który nabył mieszkanie czy notariusz?

                                                                                                                                Natasza Rz.

Odpowiedź
Obowiązek taki ciąży na kupującym i ma na to 14 dni od momentu podpisania aktu notarialnego.

 

 

 

Podatek od miejsca postojowego

Pytanie
Jaka jest wysokość podatku od miejsca postojowego w garażu? Czy jest jakaś z góry ustalona kwota, kupiłam takie miejsce u developera i zastanawiam się jak to wygląda?

                                                                                                                                        Ewa Sz.

Odpowiedź
27 lutego 2012 r. zapadła uchwała NSA (sygn. akt II FPS 4/11), w której ustala się, że wyższa stawka  ma zastosowanie wyłącznie do garaży wielostanowiskowych stanowiących odrębną nieruchomości a więc takich, dla których została ustanowiona odrębna księga wieczysta. Do tej pory stosowano stawkę taką samą jak dla mieszkania.

Teraz gminy mogą ustalić maksymalną stawkę za m2 i wynosi ona na rok 2016 7,68zł. Zatem wysokość podatku od miejsca postojowego zależna jest od ustaleń danej gminy czyli od 3-7,68zł/m2.

Sprzedaż nieruchomości z hipoteką – podatek

Pytanie
Chciałabym sprzedać nieruchomość która obciążona jest hipoteką jaki zapłacę podatek?

                                                                                                                              Edek W.

Odpowiedź
Wszystko zależy od sytuacji jeśli sprzedajemy nieruchomość za przysłowiową złotówkę a kupujący przejmuje od nas dług wówczas powstanie obowiązek podatkowy ale wartość podatku wyniesie 0. Ta sytuacja dotyczy sprzedaży tych nieruchomości kiedy nie minął okres 5 lat od momentu zakupu.  W przypadku upływu 5 lat zwolnieni jesteśmy z płacenia podatku.