Nowy podatek nie tylko dla wielkich sieci, będzie naliczany także od budynków mieszkalnych

Nowy podatek od powierzchni komercyjnych, który miał być skierowany głównie do  unikających płacenia w Polsce podatków zagraniczne sieci handlowych, uderzy po kieszeni głównie polskich przedsiębiorców. Nowe przepisy są jednocześnie bardzo surowe i nieprecyzyjne.

Nie udało się uzyskać zamierzonego efektu z podatkiem handlowym od powierzchni komercyjnych rząd postanowił skierować swoje działania wobec zagranicznych sieci handlowych.

Podatek od powierzchni komercyjnych wszedł w życie z początkiem roku 2018. Stawkę 0,42 proc. rocznie ustalono od wartości lokalu handlowo-usługowego lub biurowego przekraczającej 10 mln zł. Zabieg ten nie był niczym innym jak  wprowadzeniem podatku katastralnego, choć taka nazwa oficjalnie nie padła. Taka forma podatku nie została zaakceptowana przez Brukselę w związku z czym 6 kwietnia Ministerstwo Finansów przekazało informację że „wyniku roboczych konsultacji z Komisją Europejską” wprowadzi zmiany do przepisów o podatku od nieruchomości komercyjnych. Resort oznajmił, że przepisy zostaną uszczelnione „przy jednoczesnym zachowaniu zasad równej konkurencji i zgodnie z regułami udzielania pomocy publicznej”.

Najważniejszą zmianą jest rozszerzenie zakresu podatku na wszystkie rodzaje budynków,  również mieszkalne.Jedyny wyjątek to rządowe i samorządowe budownictwo społeczne.

Co ciekawe, nowy podatek został zapisany w ustawach o podatkach dochodowych, ale nie ma nic wspólnego z dochodem.

Nowy podatek nie uderzy tylko w właścicieli wynajmowanych budynków. Jeśli właścicielem jest spółka mająca różnych udziałowców, to podatek obciąży także tych udziałowców. Co więcej, obciążenie udziałowców nastąpi nawet wtedy, gdy udziałowcy nie mają nic wspólnego z daną nieruchomością.

Nowe przepisy są bardzo niejasne i niekonsekwentne.

Faktura VAT za zakup mieszkania

Pytanie
Zakupiłam mieszkanie na siebie u developera ale chciałabym żeby faktura za zakup wystawiona była na moją firmę. Developer odmówił tłumacząc, że zakupiłam do jako osoba fizyczna do własnych celów mieszkalnych?

                                                                                                                    Małgorzata Z.

Odpowiedź
Developer wystawia fakturę na osobę z którą zawarł umowę developerską, jeśli w niej nie ma informacji o tym iż mieszkanie ma być do celów związanych z prowadzona przez Panią działalnością: nazwa i NIP. Sprzedawca nie ma możliwości wystawienia dowodu zakupu niż zgodnie z danymi przedmiotu sprzedaży. Należałoby zatem sporządzić aneks do umowy developerskiej i zrobić korektę faktury.

Mieszkanie na firmę

Pytanie
Czy mogę kupić mieszkanie na firmę ? Jeszcze nie wiem czy będę tam mieszkać czy prowadzić działalność ale chciałbym mieć taką możliwość czy developer może odmówić mi sprzedaży w taki sposób?

                                                                                                                         Ryszard Z.

Odpowiedź
To czy będzie Pan nabywał mieszkanie do własnych celów czy celów związanych z prowadzeniem własnej działalności to już Pana dowolność przeznaczenia lokalu mieszkalnego który Pan zakupił.  Developer nie może odmówić zakupu mieszkania na firmę.

UMOWA PODPISANA PRZEZ OSOBĘ BEZ PEŁNOMOCNICTWA

Pytanie
Podpisałam umowę rezerwacyjną z osobą która nie miała do tego umocowania do tej czynności? Czy można uznać ,że umowa jest nieważna i mogę z niej się wycofać bez żadnych konsekwencji?

                                                                                                                         Zbyszek L.
Odpowiedź
Oczywiście,że ma Pan prawo do wycofania się z tej umowy bowiem traktuję się ją jako niebyłą.

 

UMOWA PRZEZ MAILA

Pytanie
Czy żeby podpisać umowę rezerwacyjną muszę osobiście pojawić się w biurze u developera. Sprzedawca mówi, że moja obecność jest niezbędna do przeprowadzenia takiej transakcji.

Zosia K.

Odpowiedź
Oczywiście, najlepiej byłoby by pojawiła się Pani w biurze u developera ale praktyka pokazuje, że developerzy są elastyczni i podpisują umowy cywilno-prawne elektronicznie poprzez kuriera którzy przywozi Pani umowę i ją od razu odbiera. Wszystko zależy od wewnętrznych procedur organizacyjnych developera.

RODO

Pytanie
Czy żeby móc otrzymać ofertę od developera muszę wyrazić zgodę na przetwarzanie danych?

                                                                                                                                  Ewa W.

Odpowiedź
Żeby otrzymać ofertę od developera nie trzeba wyrażać zgody na przetwarzanie danych, by pozostać z nim w kontakcie w celu otrzymywania informacji o promocjach, nowych inwestycjach tak, taka zgoda jest niezbędna.