Obudowanie balkonu.

Pytanie
Czy bez zgody wspólnoty mogę obudować sobie balkon oknami. Tak by jego przestrzeń stała się moim pokojem?

Witek T.

Odpowiedź
Balkon to część wspólna budynku z prawem do wyłącznego korzystania przez właściciela danego mieszkania. Zatem nie możemy samowolnie zmieniać jego funkcji. Musimy wystąpić o zgodę do wspólnoty.

rezygnacja z bycia członkiem zarządu.

Pytanie
Czy mogę w dowolnym momencie zrezygnować z bycia członkiem zarządu. Nie mogę dogadać się z kolegami i nie chcę już dalej działać co powinienem zrobić?

Rysiek L.

Odpowiedź
Jeśli wybór członków zarządu odbył się zwykłą uchwałą wystarczy pisemne oświadczenie o rezygnacji. Jeśli przy wyborze był notariusz, rezygnacja będzie wiązała się również z jego obecnością.

Miejsce postojowe koszty

Pytanie
Jestem właścicielem miejsca postojowego w budynku w którym mam mieszkanie czy muszę płacić do wspólnoty dodatkowe koszty wiązane z użytkowaniem?

Irek Z.

Odpowiedź
O wysokości opłat za miejsce postojowe decyduje uchwała podjęta przez wspólnotę. Jeśli na garaż jest odrębna księga wieczysta opłaty zdecydowanie są wyższe niżeli w sytuacji kiedy miejsce postojowe przypisane jest do mieszkania. Wówczas miejsce traktowane jest jako część wspólna i wspólnota określa sobie tylko koszty związane np. z myciem hali, oświetleniem, naprawą bramy itd. stricte związane z eksploatacją garażu

.