Księga Wieczysta na Miejsce Postojowe

Pytanie
Kupiłem miejsce postojowe u developera czy będę miał odrębną księgę wieczystą na nie?

                                                                                                                                 Łukasz M.

Odpowiedź
Księga wieczysta zakładana jest na cały garaż w którym mieszczą się wszystkie miejsca postojowe a Pan nabywa udział w tej księdze i będzie wpisane co do jakiego miejsca postojowego przysługuje Panu prawo. Nie będzie oddzielnej księgi wieczystej dla Pana udziału ale nie jest to żaden problem gdyby chciał Pan dokonać sprzedaży oddzielnie tego miejsca. Księgi wieczyste zakładane są dla przedmiotów które uzyskują dokument o samodzielności lokalu a zatem gdyby miał Pan indywidualny garaż wówczas zakładano by księgę wieczystą.

Założenie Księgi Wieczystej

Pytanie
Czy mogę przyspieszyć założenie Księgi Wieczystej?

                                                                                                          Daria M.

Odpowiedź
Założenie księgi wieczystej dokonywane jest przez Sąd jedyną procedurą która może to przyspieszyć ten proceder to indywidualne pismo z prośbą o przyspieszenie sprawy i podaniem konkretnego powodu.

Wpis hipoteki

Pytanie
Samodzielnie chcę dokonać wpisu hipoteki czy potrzebuję jakiś dokument z banku?

                                                                                                                           Ryszard L.

Odpowiedź
By dokonać samodzielnie wpisu hipoteki potrzebujemy oryginalny dokument z banku w którym mamy zaciągnięty kredyt z dokładnymi danymi na rzecz kogo ma być hipoteka wpisana i w jakiej wysokości. Bez tego dokumentu może być problem z dokonaniem takiego wpisu choć praktyka pokazuje, że może być różnie. Wszystko zatem zależy od Sądu Wieczysto – Księgowego.

 

 

 

Miejsce postojowe w garażu

Pytanie
Kupiłem miejsce postojowe w garażu pod budynkiem i jeden z mieszkańców notorycznie mi na nim staje przez co mam utrudnioną możliwość korzystania z mojego miejsca z a które zapłaciłem. Co mogę zrobić z taką sytuacją?

                                                                                                                                         Piotr D.

Odpowiedź
Jeśli nie ma możliwości porozumienia się z właścicielem który zajmuje Pana miejsce radziłabym skontaktować się z Zarządcą nieruchomości, zrobić zdjęcia auta które zajmuje Pana miejsce. Myślę, że Zarządca będzie  wstanie wyegzekwować od właściciela zajmującego Pana miejsce by korzystał z właściwego przypisanego do niego. W ostateczności pozostaje dochodzenie swoich praw na drodze sądowej.

 

 

 

Różnica w obmiarze

Pytanie
Kupiłam mieszkanie od developera i przy odbiorze podczas obmiarów okazało się, że różnica w projektowanej powierzchni balkonu do rzeczywistej jest różna o 5m2 czy jest to podstawa do rozwiązania umowy? Muszę podkreślić, że powierzchnia zewnętrzna jest dla mnie bardzo ważna.

                                                                                                                   Aleksandra S.

Odpowiedź
Oczywiście, że jest to podstawa do rozwiązania umowy bez ponoszenia jakichkolwiek konsekwencji finansowych.

 

Promesa z banku

Pytanie
Kupuję mieszkanie od developera i zaciągam kredyt jaki jeden z dokumentów mój bank wymaga od developera promesy z banku co to takiego jest?

                                                                                                                                     Marek W.

Odpowiedź
Ten dokument to nic innego jak zobowiązanie banku w którym developer ma zaciągnięty kredyt na realizację inwestycji do zwolnienia Pana nieruchomości z obciążenia po wpłacie 100% środków. Jest to niezwykle ważny dokument ponieważ gwarantuje że w momencie zakładania księgi wieczystej dla Pana mieszkania nie będzie ono obciążone żadnymi zobowiązaniami poza tymi które Pan zaciągnie.

 

 

Cesja wierzytelności

Pytanie
Mam nieruchomość kupioną u developera mój agent zwrócił mi uwagę, że mam niezgodność adresu nieruchomości na cesji wierzytelności z aktem własności jak to się ma do ubezpieczenia?

                                                                                                                             Dagmara L.

Odpowiedź
Podpisując umowę kredytową na ogół nie mamy nadanego jeszcze adresu właściwego nieruchomości stąd te rozbieżności. Teoretycznie bank powinien przygotować aneks ze sprostowaniem tego faktu bo ma niezgodność dokumentów ale w praktyce bywa z tym różnie bardzo często banki wykręcają się z tego. Dla Pani natomiast nie ma to żadnego znaczenia jeśli bank przyjmie polisę z nowym adresem. trzeba poprosić o potwierdzenie mailowe. Ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie bo dla niego wiążący jest akt własności.

Ubezpieczenie nieruchomości

Pytanie
Kupiłem mieszkanie u developera i muszę ubezpieczyć nieruchomość czy by wykonać tę czynność muszę posiadać akt własności?

                                                                                                                          Wojtek W.

Odpowiedź
Do ubezpieczenia potrzebny jest nam akt własności nie musimy czekać na założenie księgi wieczystej by podpisywać umowę z ubezpieczycielem.