Umowa pośrednictwa.

Chcę zlecić sprzedaż swojego domu pośrednikowi, czy rzeczywiście by umowa była ważna muszę ją podpisać osobiście . Pośrednik mówi, że wystarczy skan?

Ireneusz K.

Odpowiedź
Żeby umowa była wiążąca dla obu stron powinna zostać zawarta w formie pisemnej pod rygorem nieważności lub popuszczana jest forma elektroniczna ale z podpisem kwalifikowany, Wydrukowanie umowy podpisanie prze strony i przesłanie jako skan nie czyni jej ważną.

Dom bez umowy deweloperskiej.

Pytanie
Chcę kupić dom który budował deweloper generalnie jest już gotowy czy rzeczywiście nie muszę podpisywać żadnej umowy deweloperskiej chcąc go kupić?

Wojtek R.

Odpowiedź
Jeśli deweloper ma już pozwolenie na użytkowanie może go sprzedawać na zwykłej umowie przedwstępnej albo od razu przenosić własność. W takim przypadku nie ma zastosowania ochrona w postaci umowy deweloperskiej.

Lokal mieszkalny na 23 %

Pytanie
Mam możliwość kupienia mieszkania w miejscowości nadmorskiej ale z 23% podatkiem Vat czy ma to dla mnie jakieś znaczenie.

Ula K.

Odpowiedź
Zasadnicze pytanie jest jaki jest cel zakupowy czy chcemy się móc w mieszkaniu meldować czy też nie. Jeśli chcemy mieszkać na stałe to mając 23% vat zakupujemy lokal użytkowy w którym nie możemy mieszkać na stałe.