Pytanie
Kupuję mieszkanie od developera za gotówkę a on ma zaciągnięty kredyt. Boję się, że mogę kupić mieszkanie z długami.
Ewelina M.
Odpowiedź Nie ma obawy żaden notariusz nie przeniesie własności z obciążeniem. Przed podpisaniem umowy przenoszącej własność notariusz otrzyma od banku, w którym developer ma kredyt zgodę na przeniesienie prawa własności na Panią bez obciążenia pod warunkiem, że dokonała Pani 100% płatności za mieszkanie.
Pytanie Czy w developer może nie wyrazić zgody na rozwiązanie umowy developerskiej? Zmienia mi się sytuacja finansowa i nie stać mnie na mieszkanie.
Wojtek Ś.
Odpowiedź Oczywiście jeśli developer będzie się kierował ustawą developerską i wytycznymi kiedy od umowy możemy odstąpić zmiana sytuacji finansowej nie jest przesłaną do odstąpienia od umowy. Jeśli w umowie nie mam dodatkowego zapisu mówiącego o możliwości odsądzenia od umowy w sytuacji losowej developer może nie chcieć jej rozwiązać. Nie należy się zrażać gdyż oprócz ustawy developerskiej jest jeszcze Kodeks Cywilny. Należy zatem poprosić o radce prawnego który pomoże nam wyegzekwować swoje prawa.
Pytanie Kupuję mieszkanie które budowane jest na gruncie będącym w użytkowaniu wieczystym, czy to znaczy, że nie jestem właścicielem gruntu?
Krystian L.
Odpowiedź Dokładnie ta, właścicielem gruntu jest gmina lub Skarb Państwa a grunt jest oddany w wieczyste użytkowanie na konkretny czas na ogół 99 lat. Jest to całkiem normalna sytuacja i nie należy się nią niepokoić. Wato być przygotowanym na dodatkową opłatę roczną związaną z użytkowaniem wieczystym.
Pytanie Czy jest szansa zaciągnąć kredyt hipoteczny na spółdzielcze własnościowe mieszkanie?
Elżbieta Z.
Odpowiedź Oczywiście jest możliwość zaciągnięcia kredytu hipotecznego pod warunkiem posiadania księgi wieczystej na lokal. W przypadku braku księgi należałoby wystąpić o zgodę do spółdzielni na założenie księgi wieczystej.
Pytanie Chcę kupić mieszkanie z rynku wtórnego jak sprawdzić, że właściciel nie ma zaległość w spółdzielni?
Krzysztof W.
Odpowiedź Należy poprosić właściciela o przedstawienie zaświadczenia ze spółdzielnie o niezaleganiu z opłatami. Będzie na takim oświadczeniu podpis i pieczątką do spółdzielni dla pewności można zawsze zadzwonić i potwierdzić prawdziwość danych.
Pytanie Czy mogę kupić mieszkanie u developera na firmę?
Marek K.
Odpowiedź Nie ma żadnych przeciwwskazań by nabyć mieszkanie od developera na firmę. Należy tylko pamiętać, że firm nie chroni ustawa developerska a więc umowa kupna zawierana jest w formie cywilno-prawnej. Chcąc zabezpieczyć swoje interesy powinniśmy poprosić o możliwość zawarcia umowy w formie aktu notarialnego.
Pytanie Jakie elementy musi zawierać umowa rezerwacyjna?
Katarzyna Z.
Odpowiedź Umowa ta powinna zawierać takie elementy jak:
– termin na który mamy rezerwację mieszkania,
– kwotę opłaty rezerwacyjnej,
– informację, że w dowolnym momencie jej trwania możemy się z niej wycofać wraz ze zwrotem 100% wpłaconej kwoty.
Pytanie Przymierzam się do kupna mieszkania w przyszłym roku, chciałbym częściowo wziąć kredyt czy prawdą jest, że od przyszłego roku muszę mieć o 5% więcej własnych środków czyli 15%.
Wojtek Z.
Odpowiedź Zgadza się od przyszłego roku wymagany będzie wkład wysokości 15% więc taką wysokość środków własnych będziemy musieli posiadać przy zaciąganiu kredytu. Wyjątek stanowi sytuacja kiedy kredyt będzie z programu MdM, przy singlu otrzymamy dopłatę rządową w wysokości 10% przy jednym dziecku 15% i dopłata ta traktowana jest jako nasz wkład własny. Zatem w zależności od sytuacji okazać się może ze wkład z własnych środków nie będzie wymagany do uruchomienia kredytu.
Pytanie Podpisałem umowę developerską ale ze względów osobistych muszę się wycofać i mam kupca. Nie chcę ponosić kary za wycofanie się, czy mogę przepisać umowę na kogoś innego.
Rafał W.
Odpowiedź Nie ma żadnych przeciwwskazań do takiego przepisania o iledeveloper wyrazi zgodę na scedowanie praw na nowego kupującego.
Pytanie Kupiłem miejsce postojowe ograniczone z jednej i drugiej strony ścianą chciałbym móc je zamknąć jak garaż czy muszę mieć na to zgodę i czyją?
Adrian W.
Odpowiedź Sposób korzystania z części wspólnych określać powinna umowa przenosząca własność. Ponieważ miejsce postojowe jest częścią wspólną z której mamy wyznaczone konkretne miejsce postojowe do korzystania. Dlatego zgodę na takie zamknięcie musiałaby wyrazić wspólnota.