Wyższy wkład

Z początkiem roku zostaje wprowadzony obowiązek wyższego wkładu władnego przy ubieganiu się o kredyt. Zatem wszystkie osoby chcące dokonać zakupu mieszkania muszą zamiast dotychczasowego 10% wkładu uzbierać dodatkowe 5% bez wymaganych 15% nie ma możliwości otrzymania kredytu.

Zatem dziś był ostatni dzień na dokonanie wszelkich formalności kredytowych.

Dopłata MdM

Pytanie
Zakupiliśmy mieszkanie z mężem z dopłatą rządową MdM okazało się że jestem w ciąży czy będę mogła po urodzeniu dziecka domagać się dodatkowej dopłaty 5% jest to moje pierwsze dziecko.

                                                                                                                                    Agata Ch.

Odpowiedź
Niestety dopłata ta nie dotyczy sytuacji kiedy jest to nasze pierwsze dziecko, gdyby Państwo mieli mieć drugie to jak najbardziej tak, mogą liczyć na dodatkową dopłatę.

Kupno mieszkania z hipoteką

Pytanie
Kupuję mieszkanie na rynku wtórnym okazało się, że sprzedający ma na to jeszcze kredyt jak bezpiecznie kupić takie mieszkanie?

                                                                                                                                      Marek P.

Odpowiedź
Kupując mieszkanie z obciążeniem powinniśmy żądać od sprzedającego informacji z banku o zadłużeniu wraz z promesą od banku. Dokument ten ma mówić o tym, że w sytuacji kiedy dokonamy spłaty zadłużenia sprzedającego bank wyda zgodę na wykreślenie hipoteki. Dopiero wówczas powinniśmy rozpocząć wszelkie formalności związane z zakupem.

Zaliczka

Pytanie
Czy jeśli w umowie developerskiej nie mam zapisu o zadatku w sytuacji wycofania się z umowy developer może nie oddać mi 100% wpłaconej kwoty?

                                                                                                                                      Daria B.

Odpowiedź
Developer nie ma prawa potrącać nam jakiejkolwiek opłaty, może natomiast dochodzić swoich roszczeń na podstawie kodeksy cywilnego dotyczących poniesionych szkód z tytułu naszej rezygnacji.

Różnica w obmiarze

Pytanie
Przy odbiorze mieszkania dokonałem obmiaru mieszkania i różni się on o 6m2 po jakiej cenie powinienem być rozliczony czy cenie aktualnej czy tej którą mam w umowie.

                                                                                                                                    Andrzej P.

Odpowiedź
Co do zasady powinien być zapis w umowie który by to określał. Jeśli nie ma cena która Pana powinna obowiązywać to ta za m2 która była aktualna w momencie zakupu a nie na dzień odbioru lokalu. Choć w praktyce developerzy stosują różne metody.

Kupno miejsca postojowego

Pytanie:
Czy kupując miejsce postojowe developera mogę domagać się by umowa przedwstępna była zawarta w formie aktu notarialnego i dokonane było roszczenie przeniesienia prawa własności?

                                                                                                                            Krystyna L.

Odpowiedź:
Na ogół developerzy nie robią problemu by zakup miejsca postojowego dokonać w formie aktu notarialnego. Wiąże się to dla nas z dodatkowymi kosztami. Taka forma  zakupu jest dobrowolna nie regulowana przez prawo należny zatem pamiętać, że developer może powiedzieć iż nie ma praktyki sprzedaży miejsce postojowych w formie aktu i musimy godzić się na formę cywilno-prawną.

Kupno mieszkania bez żony

Pytanie
Jestem w związku małżeńskim i mamy wspólność majątkową. Otrzymałem ostatnio pieniądze od mojej rodziny i chciałbym kupić mieszkanie samodzielnie czy jest to możliwe?

                                                                                                                                 Krzysztof F.

Odpowiedź
Jeśli środki pieniężne otrzymał tylko Pan należą one do odrębnego majątku i może Pan jak najbardziej dokonać zakupu samodzielnie bez żony.

Akt własności

Pytanie
Developer wzywa mnie do umowy przeniesienia na mieszkanie ale nie ma jeszcze księgi wieczystej na garaż, czy mogę poczekać i jednocześnie na dwa przedmioty zakupione podpisać umowę?

                                                                                                                                  Ewelina K.

Odpowiedź
Jak najbardziej można poczekać na założenie księgi wieczystej na garaż i wówczas umawiać się na akt, na ogół w praktyce to długo nie trwa koło 1-2miesięcy. Nie mniej jednak musimy pamiętać akt własności powoduje że to my fizycznie stajemy się właścicielami więc jest on niezwykle ważny w całym procesie kupna.

 

 

Wpis do Księgi Wieczystej

Pytanie
Zakupiłam od developera mieszkanie od od pół roku nie dostałam z Sądu zawiadomienia o wpisie, że jestem właścicielem czy mogę jakoś sprawdzić, że jest już założona Księga Wieczysta na mój lokal?

                                                                                                                          Magdalena K.

Odpowiedź
Należy wejść  na elektroniczny przegląd ksiąg wieczystych https://ekw.ms.gov.pl/eukw/ wpisać numer głównej księgi wieczystej z którego na być wyodrębniona nasza księga. Na ogół numer ten jest podany na początku aktu. Dokonując przeglądu księgi wieczystej należny sprawdzić dział II i pozycję właściciel wyodrębnionych lokali. Wówczas będziemy mieli pewność czy dla naszego lokalu została założona księga wieczysta czy też nie. Z wyjaśnieniem należny się udać do właściwego Sądu Wieczysto-Księgowego

 

Cudzoziemiec chce kupić miejsce postojowe

Pytanie
Jestem Ukraińcem mam kartę pobytu i chciałbym kupić mieszkanie w Polsce wraz z miejscem postojowym, otrzymałem informację od sprzedawcy, że mogę zakupić tylko samo mieszkanie. Czy rzeczywiście tak jest?

                                                                                                                                         John S.

Odpowiedź
Oczywiście, nie ma żadnych obostrzeń co do zakupu miejsca postojowego jeśli służyć ma ono zaspokojeniu Pana potrzeb mieszkaniowych jak najbardziej można go nabyć bez żadnych dodatkowych formalności i przeszkód.