Błędy w Akcie notarialnym

Pytanie
Podpisałam akt przeniesienia własność w którym notariusz pomylił się opisując sposób do korzystania z części wspólnych. Sąd żąda sprostowania treści aktu. Kto ma za to płacić?

Olga S.

Odpowiedź
Akt czytany był u notariusza w zawiązku z czym każda ze stron miała prawo wyłapać błąd. Pani składając podpis zaakceptowała treść. Myślę, że jest to kwestia zdroworozsądkowo i koszty ponownego aktu do ustalania z notariuszem. W praktyce za omyłkę notariusza notariusze nie pobierają opłat.

Ogrodzenie Osiedla

Pytanie
Czy developer może nie zgodzić się na zamkniecie osiedla jak zawiązana jest wspólnota?

Irek S.

Odpowiedź
Jeśli developer ma pakiet większościowy na moment podejmowania takowej uchwały to jak najbardziej może się na to nie zgodzić. Natomiast jeśli większość głosów mają mieszkańcy to są w stanie przegłosować developera.

Wpłata za mieszkanie bez umowy

Pytanie
Wpłaciłam 100% środków pieniężnych za mieszkanie na konto do developera i nie podpisałam umowy. Chciałabym jednak zrezygnować z zakupu czy mogę poprosić o zwrot środków tłumacząc, że przelałam je omyłkowo.

Ewa Z.

Odpowiedź
Ciężko będzie wykazać, że przez pomyłkę przelała Pani 100% środków pieniężnych na konto developera. Umowa przedwstępna może być zawarta w formie cywilnej nie notarialnej. Zatem jeśli developer przesłała Pani na maila wszelkie dokumenty wraz z numerem konta i Pani zapłaciła 100% umówionej kwoty można potraktować umowę za zawartą.

Usterki

Pytanie
Kupiłem mieszkanie od developera w którym występują usterki. Przy odbiorze lokalu otrzymałem informację że mam 5 lat na ich zgłaszanie. Wczoraj otrzymałem pismo od developera, że jest 3 letnia gwarancja i mam 2 tygodnie na zgłoszenie wszystkich usterek występujących w lokalu. Czy stracę kolejne 2 lata na zgłaszanie usterek?

Wojtek K.

Odpowiedź
Rękojmia jest 5 letnia i nie ma możliwości by jakikolwiek rok przepadł. Najprawdopodobniej wykonawca dał developerowi 3 lata gwarancji na wykonane elementy w związku z czym developer chce to wykorzystać. Po okresie 3 lat developer własnymi środkami będzie musiał naprawiać usterki które wystąpią.

Opłata za kontener

Pytanie
Odebrałam lokal od developera przed zawiązaniem wspólnoty. W umowie z developerem odnośnie kosztów użytkowania lokalu mam wykreśloną opłatę za kontener. Administrator zatrudniony przez developera każe mi za to płacić dlaczego? Czy mogę tego nie czynić?

Ela P.

Odpowiedź
Jeśli umowa o naliczane opłat podpisana jest między Panią a developerem jest wiążąca. Jeśli jest ona podpisana na czas od momentu odbioru lokalu do powstania wspólnoty za kontener nie pępowina być pobierana opłata. Administrator ma prawo je naliczać od momentu zawiązania się wspólnoty i podjęcia stosownej uchwały w tym temacie.