Niezgodność granic.

Pytanie
Wyciągnęłam wypis i wyrys w raz z mapką i okazało się, że część domu sąsiada jest na moje działce? Co mogę zrobić w tej sprawie by to naprostować?

Zyta K.

Odpowiedź
Pierwszym krokiem jest rozmowa z sąsiadem odnośnie sytuacji i porozumienie się w tej kwestii, Następnym krokiem jest wznowienie nowych granic i wyznaczenie nowych punktów granicznych. Następnie zgłoszenie tego do urzędu gminy lub miasta.

Zgoda sąsiada czy potrzebna?

Pytanie
Kupiłem działkę z domem w granicy działki. Czy jeśli będę chciał zaprojektować dom w taki sposób by przykleić się ścianą do domu sąsiada to muszę mieć jego zgodę?

Ryszard K.

Odpowiedź
Przepisy budowlane mówią o konkretnych odległościach między budynkami by móc uzyskać pozwolenia na budowę. Zbyt bliskie zbliżenie się w projekcie do budynku sąsiada albo zaprojektowanie tak by ścianą przylegać do budynku sąsiedniego wymaga stosownych zgód. Nie oznacza to jednak, że urząd wyda decyzję pozytywną zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Przed przystąpieniem do projektu własnego domu należy porozmawiać z sąsiadami i poznać ich zdanie w tej kwestii by uniknąć późniejszych odwołań.

Certyfikat energetyczny

Pytanie
Czy zgodnie z nowymi przepisami dla domu dla którego jest wydana decyzja odnośnie rozbiórki musze wyrabiać certyfikat by uniknąć kary grzywny?

Irek Z.

Odpowiedź
Ceryfikatorzy zgodnie twierdzą, że dla budynków dla których nie ma źródła energii i jest decyzja rozbiórkowa nie wydaje się certyfikatów energetycznych. A zatem skoro nie ma certyfikatu to i nie ma kary. Ponieważ jest to nowa zmiana praktyka pokaże jak wiele osób będzie korzystało z prawa zgłaszania braku otrzymania tego dokumentu od sprzedających.