RODO- wspólnota mieszkaniowa

Od piątku tj. 25 maja 2018 roku wszystkie wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe  muszą powołać inspektora ochrony danych (tzw. IODO). Chodzi o zarządzających co najmniej kilkoma tysiącami mieszkań.

Z inspektorem ochrony danych trzeba będzie konsultować zgodność z prawem każdego większego przetwarzania danych. Nie wyda on jednak wiążącej decyzji, a jedynie opinię. Zarządcy sami będą decydować, co z taką opinią zrobić.

Nowe przepisy mówią o tym, że należy udostępnić dane ze względu na uzasadniony „interes osoby trzeciej”. Co oznacza to w praktyce, że jeżeli np. mieszkaniec bloku ma podejrzenie, że sąsiad dewastuje klatkę, to może iść do administracji i żądać podania danych osobowych takich jak imię czy nazwisko. Jeśli ich nie otrzyma może  zaskarżyć taką odmowę do sądu.

Wielu zarządców nieruchomości nie jest przygotowanych na te zmiany. Najgorzej jest we wspólnotach, którymi zarządzają sami właściciele.

Komórka lokatorska

Pytanie
Czy możliwym jest żeby komórka lokatorska miała własną księgę wieczystą i co to dla mnie oznacza?

                                                                                                                                      Iza K.

Odpowiedź
Tak jest jak najbardziej normalna sytuacja. Oznacza to dla Pani tyle, że jest to odrębny lokal który może Pani samodzielnie sprzedać, zaciągnąć na niego kredyt jak również płacić wyższe koszty za użytkowanie.

Zabudowa balkonu

Pytanie
Czy mogę samodzielnie zabudować sobie balkon czy muszę pytać o to zarządce?

                                                                                                                                       Krzyś Z.

Odpowiedź
Ponieważ balkon jest częścią wspólną budynku z prawem do wyłącznego korzystania bądź powierzchnią przynależna do wyłącznego użytku. Powinna być uchwała wspólnoty zezwalające na wszelkie zmiany w tym obrębie. Być może jest informacją w regulaminie wspólnoty co można wykonać w tym obrębie bądź odrębna uchwała to regulująca. Jeśli nie ma takiej informacji trzeba wystąpić o zgodę do wspólnoty.

 

Miejsce postojowe przynależne

Pytanie
Czy mogę sprzedać dowolnej osobie miejsce postojowe które jest przynależne do mieszkania.

                                                                                                                                Wojtek W.

Odpowiedź
Miejsce postojowe może zostać sprzedane w ramach wspólnoty nikomu z zewnątrz.  Zatem może ono zostać sprzedane każdej osobie z bloku która jest właścicielem innego mieszkania.

 

Depozyt u notariusza

Pytanie
Kupuję mieszkanie u developera i mam podpisać jakieś oświadczenie które będzie zdeponowane u notariusza, żeby developer miał prawo samodzielnie złożyć wykreślenie w sądzie co to takiego i czy muszę na to się godzić?

                                                                                                                                      Ewa Z.

Odpowiedź
Takie oświadczenia stosowane przez developerów to powszechna praktyka. Zabezpieczają się oni na wypadek gdyby klient nie chciał płacić i nie przystępował dobrowolnie do umowy rozwiązującej by właśnie wtedy developer mógł otrzymać od notariusza takie oświadczenie pójść do sądu wieczysto-księgowego złożyć wniosek o wykreślenie z działu III roszczenia i móc  sprzedawać mieszkanie. Bowiem do momentu wykreślenia developer ma zablokowane sprzedażowo mieszkanie. Więc nie ma podstaw do obawy i nie można odmówić jego podpisania jeśli developer ma taką praktykę.

 

 

Miejsce dla osoby niepełnosprawnej

Pytanie
Czy mogę zakupić miejsce postojowe na inwestycji developera które jest ze znaczkiem dla osoby niepełnosprawnej a sam taką osobą nie jestem?

                                                                                                                             Zygmunt F.

Odpowiedź
Jak sama nazwa mówi jest ono z przeznaczeniem dla osoby niepełnosprawnej i jeśli nie posiada Pan stosownych dokumentów developer nie powinien takiego miejsca Panu sprzedać. Jak rzeczywistość  pokazuje praktyka developerów jest różna. Wszystko zależy gdzie to miejsce jest usytuowane i jakie ma być jego przeznaczenie zgodnie z pozwoleniem na budowę? Jeśli nie musi być ogólnodostępne po pozwoleniu na użytkowanie jeśli nikt kto jest osobą niepełnosprawną nie zgłosi się do kupna developer bez problemu może sprzedać je Panu.