PINB – zgłoszenie

Pytanie
Zgłaszam problem do zarządy odnośnie nieprawidłowości części wspólnych ale niestety on nie reaguje. Czy jeśli zgłoszę problem do PINB-u też mogą to bagatelizować?

Michał K.

Odpowiedź
PINB jest jak najbardziej właściwym organem by zgłosić nieprawidłowości w częściach wspólnych budynku. Urząd nie może pozostać obojętny na Pana doniesienia wiec na pewno zareaguje.

zarząd wspólnoty

Pytanie
Czy zarządca może odmówić podania kontaktu do osoby z zarządu wspólnoty?

Ula M.

Odpowiedź
Zarządca nie może odmówić nam podania kontaktu do zarządu wspólnoty o ile jesteśmy członkiem wspólnoty (właścicielem lokalu). Zarząd wspólnoty reprezentuje są na wewnątrz, przed różnego rodzaju instytucjami organami zatem skoro wspólnotę to i nas samych. Mamy zatem prawo skonsultowania z nim swoich wątpliwości.

Moje dane dla Pośrednika

Pytanie
Dlaczego pośrednik legitymuje mnie z dokumentów przed pokazaniem mieszkania, przecież jest RODO nie chcę nic pokazywać?

Ela P.

Odpowiedź
Pośrednicy działając zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu na podstawie art 36, 37 jest zobligowany sprawdzić dane osoby której prezentuje lokal. Nie jest to zatem żadna fanaberia lub wymysł pośredników a zobowiązanie którego nieprzestrzeganie może nałożyć na nich niebotyczne kary.

OGlądanie mieszkania- umowa

Pytanie
Znalazłam mieszkanie na portalu które jest w ofercie pośrednika. Nie chcę korzystać z jego usług ponieważ chce na razie tylko zobaczyć to mieszkanie. Czy pośrednik może zmusić mnie do podpisania umowy na ogladanie?

Ewa Z.

Odpowiedź
Nikt nie może Pani zmusić do podpisania umowy. Natomiast jeśli zależy Pani na obejrzeniu tego mieszkania to ma Pani dwie możliwości: dotrzeć samodzielnie do właściciela bądź podpisać umowę.