Archiwum kategorii: Porady

Porady dotyczące nieruchomości

Zamiana miejsc kuchni z łazienką.

Pytanie
Czy mogę bez konsultacji z wspólnotą dokonać sobie zmian w zakupionym mieszkaniu. Chciałbym w miejscu kuchni zrobić łazienkę. Po prostu zamienić je miejscami?

Witek K.

Odpowiedź
Zamiana kuchni z łazienką związana jest z korzystaniem z odpowiednich pionów tak by nie zburzało to funkcjonowania całego budynku jest to zmiana istotna. Dlatego należało by skonsultować ją zarządcą by później nie było problemów że wykonano coś niezgodnie ze sztuką budowlaną i zarząd wspólnoty będzie mógł zażądać by przywrócić lokal do stanu pierwotnego.

Korzystanie z piwnicy.

Pytanie
Kupiłem mieszkanie gdzie sprzedający oświadczył, że ma prawo do danej piwnicy otrzymałem klucze. A teraz się okazało, że sąsiad mówi, że ta piwnica jest jego czy to możliwe?

Roman K.

Odpowiedź
Trzeba by było sprawdzić, czy była jakaś inwentaryzacja budynku piwnicy. Czy w akcie pierwotnym poprzedniego właściciela była mowa o tym która piwnica byłą jego czy jest jakaś mapka. Przede wszystkim trzeba spytać sąsiada na jakiej podstawie tak uważa, że piwnica jest mu należna i wówczas opracowywać plan działania.

Roszczenie w dziale III

Pytanie
Czy jest ryzyko zakupu mieszkania z wpisem roszczenia o opłatę przekształceniową?

Radek K.

Odpowiedź
Ryzyka nie ma żadnego. Natomiast trzeba ustalić czy opłata przeształceniowa została zapłacona w całości i da się to roszczenie wykreślić w momencie zakupu czy też nie i wówczas będzie trzeba raz w roku wnosić opłatę w kresie na jaki została ustalona.

Naprawa usterek

Pytanie
Chcę kupić mieszanie w którym podczas badania technicznego wyszło kilka usterek. Właściciel zgodził się je naprawić. Czy mogę warunkować zawarcie umowy przenoszącej własność, że usterki do tego czasu zostaną usunięte?

Marek K.

Odpowiedź
Tak jest możliwość zawarcia umowy pod warunkiem o ile obie strony się na to godzą.

Użyczenie piwnicy

Pytanie
Kupuję mieszkanie do którego należy jakaś piwnica która jest użyczona obecnemu właścicielowi. Czy to znaczy że jak jak kupie to mieszkanie to też będę mogła korzystać z tej piwnicy?Iza K.

Odpowiedź
Niestety użyczenie jest co do konkretnej osoby a więc należałoby podpisać umowę użyczenia piwnicy z właścicielem piwnicy i Panią by móc prawnie z niej korzystać.

Dostęp do drogi której nie ma.

Pytanie
Chcę kupić działkę na którą wjazd jest z ulicy. Ale jak się okazało z dokumentach wjazd ten jest dziki a mój fizycznie nie istnieje i co teraz?

Ela K.

Odpowiedź
Jeśli z dokumentów wjazd na działkę powinien znajdować się w innym miejscu który fizycznie nie istnie . Będzie Pan musiał go wybudować chcąc uzyskać pozwolenie na budowę. Można z właścicielem na etapie negocjacji ustalić, że on go wybuduje bądź obniży cenę.


Roszczenie działu III księgi wieczystej.

Pytanie
Kupuję a właściwie rozważam zakup mieszkania w kamienicy, gdzie w dziale III jest wpisane roszczenie dotyczące opłaty przekształceniowej. Czy powinienem się obawiać?

Ryszard K.

Odpowiedź
To roszczenie mówi tyle, że nastąpiło przekształcenie gruntu który był w użytkowaniu wieczystym we własność. W związku z tym właściciel zobowiązany jest do dokonania opłaty wg gminy i albo dokonał 100% opłaty i urząd wydał stosowny wniosek uprawniający do wykreślenia roszczenia. Albo nie dokonał opłaty i zobowiązany jest co rok uiszczać opłaty związane z przekształceniem przez 99lat.

Strych zmiana przeinaczenia.

Pytanie
Chce kupić mieszkanie i właściciel mówi, że mogę bez problemu dokupić strych który jest nad tych mieszkaniem i powiększyć sobie powierzchnie. Czy rzeczywiście tak jest, że bez problemu mogę go nabyć i zrobić sobie dodatkowy pokój?

Iza K.

Odpowiedź
By dokonać zmiany przeznaczenia strychu potrzebna jest uchwała wszystkich właścicieli budynku bez ich zgodny nie ma możliwości zakupu jak również wykonania własnego projektu mieszkania.

Ogródek na miejsce postojowe

Pytanie
Chcę kupić mieszkanie ale ważny jest dla mnie garaż a to mieszkanie go nie ma. Właściciel mówi, że jest ogródek wokół budynku i ewentualnie mogę tam sobie postawić blokadę i parkować. Czy rzeczywiście to prawda, nie muszę mieć żadnej zgodny?

Teresa R.

Odpowiedź
Niestety jeśli cześć ogródka miałaby być przeznaczona pod zewnętrzne miejsce postojowe potrzebna jest zgoda wszystkich właścicieli. Nie można samodzielnie zajmować przestrzeni która należy do wszystkich.