Archiwum kategorii: Porady

Porady dotyczące nieruchomości

Sąsiad pali

Pytanie
Co mogę zrobić z sąsiadem który pali przez okno a smród leci do mojego mieszkania.

Kasia R.

Odpowiedź
Najlepiej uzyskać porozumienie polubowne z sąsiadem. A jeśli nie ma takiej możliwości i sąsiad zrzuca popiół lub niedopałki przez okno można nagrać ten fakt i zgłosić na policję. Wówczas dostanie mandat.

Niezgodność granic.

Pytanie
Wyciągnęłam wypis i wyrys w raz z mapką i okazało się, że część domu sąsiada jest na moje działce? Co mogę zrobić w tej sprawie by to naprostować?

Zyta K.

Odpowiedź
Pierwszym krokiem jest rozmowa z sąsiadem odnośnie sytuacji i porozumienie się w tej kwestii, Następnym krokiem jest wznowienie nowych granic i wyznaczenie nowych punktów granicznych. Następnie zgłoszenie tego do urzędu gminy lub miasta.

Zgoda sąsiada czy potrzebna?

Pytanie
Kupiłem działkę z domem w granicy działki. Czy jeśli będę chciał zaprojektować dom w taki sposób by przykleić się ścianą do domu sąsiada to muszę mieć jego zgodę?

Ryszard K.

Odpowiedź
Przepisy budowlane mówią o konkretnych odległościach między budynkami by móc uzyskać pozwolenia na budowę. Zbyt bliskie zbliżenie się w projekcie do budynku sąsiada albo zaprojektowanie tak by ścianą przylegać do budynku sąsiedniego wymaga stosownych zgód. Nie oznacza to jednak, że urząd wyda decyzję pozytywną zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Przed przystąpieniem do projektu własnego domu należy porozmawiać z sąsiadami i poznać ich zdanie w tej kwestii by uniknąć późniejszych odwołań.

Certyfikat energetyczny

Pytanie
Czy zgodnie z nowymi przepisami dla domu dla którego jest wydana decyzja odnośnie rozbiórki musze wyrabiać certyfikat by uniknąć kary grzywny?

Irek Z.

Odpowiedź
Ceryfikatorzy zgodnie twierdzą, że dla budynków dla których nie ma źródła energii i jest decyzja rozbiórkowa nie wydaje się certyfikatów energetycznych. A zatem skoro nie ma certyfikatu to i nie ma kary. Ponieważ jest to nowa zmiana praktyka pokaże jak wiele osób będzie korzystało z prawa zgłaszania braku otrzymania tego dokumentu od sprzedających.

Sprzedaż mieszkania przed upływem 5 lat.

Pytanie
Sprzedaję swoje mieszkanie przed upływem 5 lat na które mam zaciągnięty kredyt. Czy jeśli ze sprzedaży 100% środków pieniężnych wydatkuję w taki sposób że spłacę kredyt i resztę wydam na zakup nowego mieszkania w ciągu 2 lat to uniknę podatku?

Leon K.

Odpowiedź
Najlepiej wystąpić o indywidualną interpretację przepisów żeby mieć 100% pewność jak urząd to rozliczy. Praktyka pokazuję, ze w każdym mieście jest zupełnie inaczej. W większości jednak przypadków by uniknąć podatku na zakup nowego lokalu trzeba przeznaczyć 100% środków ze sprzedaży nie liczy się spłata kredytu nieruchomości sprzedawanej.

Zaświadczenie o braku osób zameldowanych.

Pytanie
Kupuję mieszkanie i sprzedający wysłał mi zaświadczenie, że nikt w lokalu nie jest zameldowany ale wygenerowany elektronicznie. Czy to jest dokument tożsamy z dokumentem oryginalnym pobranym w urzędzie? Boję się by nikt w lokalu nie był zameldowany.

Zosia K.

Odpowiedź
O weryfikację dokumentu można poprosić notariusza u którego podpisywane będzie czynności by mieć pewność, że dokument jest poprawny, Zgodnie z prawem elektroniczne wygenerowanie dokumentu przez urząd jest wystarczające by zapewnić ,że nikt w lokalu nie jest zameldowany.

Hipoteka

Pytanie
Chcę sprzedać mieszkanie na które miałem kredyt. Kredyt został spłacony złożyłem wniosek do sądu o wykreślenie hipoteki. Ale miedzy czasie znalazł się klient a hipoteka nadal jest widoczna w księdze. Czy w związku z tym będę miał problem ze sprzedażą.

Irek L.

Odpowiedź
Widoczna w księdze wieczystej hipoteka nie jest przeszkodą do sprzedaży nieruchomości. Notariusz w akcie przeniesienia opisze wzmiankę która zapewne ujawniła się w księdze a dotyczy wniosku o wykreślenie hipoteki.

Wynagrodzenie dla członka zarządu.

Pytanie
Czy będąc członkiem zarządu wspólnoty mogę z tego tytułu pobierać wynagrodzenie czy pełnienie tej funkcji jest zupełnie za darmo?

Marek K.

Odpowiedź
Jak najbardziej istnieje możliwość pobierania wynagrodzenie za pełnienie funkcji członka zarządu wspólnoty. Niezbędna jest do tego właściwie podjęta uchwałą przez członków wspólnoty większością głosów.