Zmiana wykończenia balkonu

Pytanie
Kupiłam mieszkanie od developera i okazało się balkon który miał być wykończony płytkami mam wykończyć sama. Czy muszę się na to godzić?

                                                                                                                                     Ewa Z.

Odpowiedź
Oczywiście może Pani ale nie musi godzić się na zmiany które wprowadza developer, bowiem przedmiotem Państwa umowy były inne ustalenia. Jeśli natomiast zgodzi się Pani na propozycję by wykańczać balkon samodzielnie może się Pani domagać obniżenia ceny w uwagi na niezgodności przedmiotu umowy z zakupowanym.

Targi mieszkaniowe Gdynia

W dniach 1-2 września w Gdynia Arenie odbędzie się –kolejna edycja Targów Mieszkaniowych Nowy DOM Nowe MIESZKANIE, których organizatorem jest Murator EXPO.

Wstęp na to wydarzenie jest bezpłatny

Na targowych gości czekać będą firmy realizujące projekty w Gdyni i okolicach, a wśród nich m.in.: ALLCON, ARCHICOM, DEKPOL, EURO STYL, SEMEKO czy TS INVEST. Targi urozmaici strefa aranżacji wnętrz, a w niej między innymi: Galeria Wnętrz CITY MEBLE, Studio Mebli Kuchennych DOMLUX, Studio Mebli Kuchennych Milman.

Odbędzie się publiczna debata: czy kupowanie mieszkania w budowie jest bezpieczne?

Udział w niej wezmą:

  • Marek Niechciał, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów;
  • Robert Maraszek, zarząd trójmiejskiego oddziału Polskiego Związku Firm Deweloperskich (PZFD);
  • Katarzyna Kuniewicz, szefowa Działu Badań i Analiz Rynku w firmie doradczej REAS;
  • Piotr Tarkowski, pełnomocnik zarządu firmy deweloperskiej Allcon.

Ponadto można posłuchać ekspertów z dziedziny finansów jak również wykańczania wnętrz.

Wszyscy goście targów otrzymają Raport „Trójmiejskie Inwestycje Mieszkaniowe” z obszernym działem prezentującym inwestycje mieszkaniowe realizowane na terenie Gdyni i okolic, dokładne informacje o lokalizacji inwestycji, cenie, metrażu, terminie zakończenia budowy, kontakt do biura sprzedaży oraz wizualizację budynku. Odwiedzający targi otrzymają również czasopisma o tematyce wnętrzarskiej oraz mapy inwestycji mieszkaniowych.

Pełnomocnik

Pytanie
Czy podpisując umowę w imieniu żony muszę na akcie składać dwa podpisy?

                                                                                                                                Andrzej M.

Odpowiedź
Nie ma takiej potrzeby choć można spotkać się z różną praktyką notariuszy.

Korytarz

Pytanie
Kupuję mieszkanie u developera czy jeśli czy po odbiorze lokalu będę mógł bez problemu wykorzystać cześć korytarza który jest przy moim mieszkaniu żeby zrobić sobie dodatkowy przedpokój?

                                                                                                                                  Irek Z.

Odpowiedź
Jeśli nie ma o tym mowy w umowie developerskiej jak później w umowie przenoszącej własność to nie ma Pan prawa wykorzystywać części która należny do wszystkich. Oczywiście myślę, że jeśli dostęp do tej części korytarza ma tylko Pan nie powinno być z tym problemu ale to wspólnota musi wówczas podjąć decyzję, że wynajmuje Panu tę cześć. Sprzedaż byłaby bardziej skomplikowana bo wymagałaby przeliczenia udziałów każdego z mieszkańców a nie niemożliwa.