Sprzedaż piwnicy przynależnej.

Pytanie
Chcę sprzedać mieszkanie do którego przynależy piwnica. Kupcy chcą kupić samo mieszkanie bez piwnicy. Czy mogę ją sprzedać sąsiadowi?

Marek Z.

Odpowiedź
Jeśli piwnica jest wpisane do księgi wieczystej z mieszkaniem jako pomieszczenie przynależne nie można sprzedać jej oddzielnie. Należałoby ją odłączyć i uzyskać zaświadczenie o samodzielności lokalu i wówczas wtedy byłoby to możliwe. Natomiast wiąże się to ze zgodą wszystkich właścicieli, przeliczeniem wszystkich udziałów i pokryciem kosztów notarialnych.

Niewykonany wniosek z aktu notarialnego.

Pytanie
Kupując mieszkanie notariusz wraz z wnioskiem o zmianę właściciela zawnioskował o sprostowanie wpisu, że został nabyty udział we własności gruntu zamiast użytkowania wieczystego gruntu. Po roku sprawdziłem księgę ale wniosek nie został wykonany. Co powinienem zrobić?

Radek K.

Odpowiedź
Najlepiej zadzwonić do sądu wieczystoksięgowego właściwego dla położenia mieszkania i zapytać co należy ponieważ co sąd to inne oczekiwania. Najprawdopodobniej wystarczył by wniosek z prośbą o wpis konkretnego roszczenia powołując się na akt notarialny. Niekiedy wystarczy tylko takie pismo do sądu z prośbą.

Podatek od sprzedanego mieszkania.

Pytanie
Sprzedałem mieszkanie w tamtym roku. Tymczasem z nowym rokiem urząd miasta przesłał mi decyzję podatkową za mieszkanie którego nie jestem właścicielem. Czy powinienem zapłacić ten podatek?

Zygmunt T.

Odpowiedź
Obowiązek zgłoszenia się do urzędu celem naliczenia podatku ciąży na nowym właścicielu . Powinien zgłosić się do urzędu ciągu 14 dni od momentu podpisania aktu notarialnego. Proponuję zwrócić się z pytaniem do nowego nabywcy czy zgłosił się do urzędu czy też zapomniał? By przyspieszyć wszystkie czynności można samodzielnie skontaktować się z urzędem by zgłosić fakt sprzedać. Zapewne zostanie to skorygowane . Podatek na pewno nie powinien zostać przez Pana zapłącony.