Można odsysać pieniądze przelane na złe konto

Wkrótce wejdą w życie nowe  przepisy ustawy o usługach płatniczych, które dadzą możliwość odzyskać pieniądze przelane omyłkowo na niewłaściwe konto.

Nowelizację ustawy o usługach płatniczych prezydent podpisał 27 kwietnia. Nowe regulacje zaczną obowiązywać w ciągu 3 miesięcy po publikacji ustawy w Dzienniku Ustaw.

Po zmianach w ustawie klient, który zorientuje się, że omyłkowo wykonał przelew na złe konto będzie informował swój bank lub SKOK o tym fakcie. Owa instytucja będzie miała 3 dni na poinformowanie odbiorcy o błędzie i konwencjach braku zwrotu środków w ciągu 30 dni.

Zwrot środków będzie realizowany na specjalny rachunek techniczny, co zapewnia pełną anonimowość odbiorcy omyłkowego przelewu. Po otrzymaniu środków, dostawca w ciągu 1 dnia roboczego będzie zwracał je na konto klienta. Gdy w transakcję zaangażowanych było dwóch dostawców termin wydłuży się do kilku dni roboczych

Jeśli odbiorca omyłkowego przelewu nie dokona zwrotu środków pieniężnych dobrowolnie w ciągu 30 dni, bank lub SKOK będzie zobowiązany do przekazania płatnikowi danych odbiorcy.

Fakt ten umożliwi to skuteczne dochodzenie roszczenia na drodze sądowej. Podstawę prawną stanowić będą przepisy o bezpodstawnym wzbogaceniu. Sąd będzie oceniał zaś, czy roszczenie płatnika jest zasadne.

Dom nie na mojej działce

Pytanie
Kupiłam dom który częściowo stoi na działce sąsiada, przynajmniej on tak twierdzi co powinnam zrobić by to sprawdzić?

                                                                                                                                   Zosia L.

Odpowiedź
Trzeba wezwać geodetę który dokona sprawdzenia zgodnie z dokumentami posadowienia domu. Jeśli okaże się, że rzeczywiście mieści się on na działce sąsiada należy porozumieć się co do zakupu tej części i wyznaczyć nowe punkty graniczne również przy udziale geodety.

Darowizna

Pytanie
Utrzymałam od Dziadków dom jako darowiznę byłam wówczas stanu wolnego, od dwóch miesięcy jestem mężatką czy mój mąż ma również prawo do tej nieruchomości czy muszę przenieść na niego część udziałów?

                                                                                                                                        Ola S.

Odpowiedź
Od Pani zależy czy chce Pani przekazać mężowi część udziałów. Zgodnie z prawem to co nabyła Pani przed zawarciem związku małżeńskiego należy do Pani majątku którym może Pani rozrządzać w takim zakresie jak chce.

Sprzedaż mieszkania

Pytanie
Sprzedaje mieszkanie kiedy muszę dać kluczę kupującemu. Ponieważ kupujący chciałby otrzymać je w dniu podpisania aktu notarialnego a nie zapłaci jeszcze 100%?

                                                                                                                           Wojtek Z.

Odpowiedź
Wszystko jest kwestią Państwa ustaleń najbezpieczniej byłoby przekazać klucze po wpłacie 100%. Ale nie ma żadnych przeciwwskazań by zrobić to wcześniej.

 

Miejsca dla niepełnosprawnych

Pytanie
Czy miejsca dla niepełnosprawnych muszą być ogólnodostępne?

                                                                                                                                   Ewa Z.

Odpowiedź
Jeśli w pozwoleniu na budowę nie było znaczone, że miejsca dla osób niepełnosprawnych mają być ogólnodostępne nie ma obowiązku zapienienia ich do użytku ogólnego. Developer może je sprzedać do wyłącznego użytku.