Problemy z ogrzewaniem

Pytanie
Mam założony licznik na ogrzewanie mieszkania czy mogę zmusić zarządce by nie wyłączał ogrzewania w nocy?

                                                                                                                                    Zenon Z.
Odpowiedź
Jeśli nie została podjęta stosowna uchwała, zmniejszająca przepływy to zarządca nie ma prawa by ingerować w temperaturę w Pana mieszkaniu. Niedopuszczalnym jest całkowite wyłączanie ogrzewania warunki techniczne mówią o temperaturze jaka powinna znajdować się w pomieszczeniach przeznaczonych na stały pobyt ludzi.

 

Minimalna powierzchnia mieszkania

 Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa pracuje nad nowelizacją rozporządzenia w sprawie warunków technicznych. „Projekt rozporządzenia zakłada zwiększenie minimalnej powierzchni użytkowej mieszkania do 25 mkw.

Celów zmian jest jasne określenie, że lokale mieszkalne nie mogą być mniejsze niż wynika to z potrzeb wynikających ze stałego zamieszkania ludzi, stałego ich przebywania w lokalu. Głównym zadnieniem zmian w rozporządzeniu ma być działanie przeciw nieuczciwym praktykom rynkowym”.

Deweloperzy budują i oferują do sprzedaży coraz więcej małych mieszkań o powierzchni 14-20 mkw., oferując je jako aparthotele (typ hotelu, składający się z małych apartamentów, często budowany na terenie budownictwa mieszkaniowego wielorodzinnego, a nie usługowego). Zdaniem MIB mogą w ten sposób naruszać prawo. „Hotel, czy aparthotel, to budownictwo usługowe, a nie mieszkaniowe.

Sprzedaż domu odziedziczonego w spadku

Pytanie
Chcę sprzedać dom który odziedziczyłam po dziadkach. Nie jestem jedynym spadkobiercą czy by dokonać sprzedaży muszą zgodzić się wszyscy właściciele? Czy sąd może zmusić pozostałych właścicieli czy musimy po prostu się dogadać?

                                                                                                                              Krystyna P.

Odpowiedź
O ile pozostałymi współwłaścicielami nie są osoby nieletnie sąd nie może nakazać by sprzedać taką nieruchomość.

 

Kupowanie mieszkania przez pośrednika

Pytanie
Chcę kupić mieszkanie z rynku wtórnego ale oferuje je tylko pośrednik czy jeśli podpiszę umowę o współpracę z pośrednikiem czy powonieniem dostać namiar do właściciela nie chcę kontaktować się w każdej sprawie przez pośrednika?

                                                                                                                             Radek Z.

Odpowiedź
Teoretycznie jeśli podpisana jest umowa o współpracę wynagrodzenie dla pośrednika nie powinno być żadnych przeciwwskazań by nie móc przekazać Panu namiaru do właściciela. Pośrednik zabezpieczony jest na wypadek gdyby chciał Pan go obejść ale praktyka pokazuje, że pośrednicy chcą się kontaktować bezpośrednio ze sprzedającym do momentu finalizacji umowy przedwstępnej. Wszystkie ustalenia są zatem kwestią negocjacji.


MDM

Pytanie
Czy mogę skorzystać jeszcze z dopłaty w programie Mieszkanie dla Młodych?

                                                                                                                                  Ewelina Z.
Odpowiedź
Program obowiązuje do I kwartału 2018 roku a więc jak najbardziej tak, jest możliwość skorzystania z dopłaty jeśli spełnione zostaną wszystkie warunki.