Mieszkanie Plus- założenia

Rząd przedstawił dziś założenia Rządowego programu Mieszkanie Plus. Ma on wspierać budowanie tanich czynszowych mieszkań na terenach Skarbu Państwa, wsparcie budownictwa społecznego jak również wsparcie oszczędzania na cele mieszkaniowe w ramach Indywidualnych Kont Mieszkaniowych.

Najważniejszym  celem jest utworzenie Narodowego Funduszu Mieszkaniowego.  Jego celem będzie realizacja taniego budownictwa mieszkaniowego na gruntach należących przede wszystkim do Skarbu Państwa, co ma zapewnić tani koszt inwestycji który wstępnie szacuje się a około. 2,5 tys. zł m2. Wybudowane mieszkania mają być wynajmowane z możliwością późniejszego wykupu na własność. Zakłada się kosz wynajmu na poziomie 10–20 zł za m2 z. Korzystający z programu będą mieli dwie opcje: zwykły wynajem lub wynajem z opcją docelowego przeniesienia własności w dłuższej perspektywie czasu. W przypadku tej drugiej opcji, spłacanie mieszkania odbywałoby się w płaconym czynszu, który jednak wciąż ma być atrakcyjny cenowo.

Drugim filarem programu ma być wsparcie  społecznego budownictwa czynszowego. Samorządy będą mogły wnioskować o dofinansowanie w wysokości od 35 do 55 proc. kosztów budowy mieszkań komunalnych.  Samorządy, spółki gminne i towarzystwa budownictwa społecznego mogą także ubiegać się o preferencyjne kredyty na budowę czynszówek.

Trzecie założeniem rządowego programu ma być system oszczędzania na cele mieszkaniowe. Uczestnicy będą mogli założyć  tzw. Indywidualne Konto Mieszkaniowe, na których będą odkładać pieniądze na zakup mieszkania lub budowę domu, wkład do kredytu lub spółdzielni, a nawet na remont. Państwo takie oszczędzanie ma nagradzać specjalną premią, która będzie doliczana do trzymanych na takim koncie oszczędności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *