Jak rozliczać podatki z najmu

Wciąż nie wiadomo jak rozliczać najem krótkoterminowy przy braku działalności zarobkowej.

Mimo, iż  interpretacja (nr 0114-KDIP3-1.4011.581.2018.1.MT) jest  korzystna dla podatników i mówi, że można skorzystać z ryczałtu. Urzędy nadal mają problem z ustaleniem jednego stanowiska w jaki sposób powinno się rozliczać  zysk z najmu krótkoterminowego (dobowego). Dotyczy to głównie osób które nie prowadzą działalności zarobkowej z tytułu zakupu nieruchomości a dokonali zakupu nieruchomości jako formy alternaty dla lokaty bankowej. W rzeczywiści ich główne źródło dochodu pochodzi z pracy na etat i taki najem jest tylko okazjonalny, amatorski.

Wcześniej fiskus twierdził, że już najem jednego lokalu na doby to biznes (nr 0113-KDIPT2-1.4011.68. 2018.2.BO). Właściciel musi płacić PIT według skali (18 i 32 proc.) lub stawkę liniową 19 proc. I część urzędów nadal uznaje tę interpretację przepisu.

Dlatego, by uniknąć problemów, zalecane jest wynajmującym albo założył działalności gospodarczą albo zlecił wynajęcie mieszkania firmie, która specjalizuje się w obsłudze najmu. Wówczas przy kontroli skarbowej nie będzie problemów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *