Jestem już właścicielem

Akt własności to ostatni etap kupna mieszkania.  Koszty aktu notarialnego pokrywane są w 100% przez kupującego dlatego też bardzo często kupujący chcą opóźnić moment poniesienia dodatkowych kosztów. Nie warto oszczędzać tych kilku tysięcy tylko zrobić wszystko by jak najszybciej stać się właścicielem mieszkania. Akt własności jest dokumentem określającym nasze prawo do lokalu, opisane są w nim szczegółowo służebności wszystkich dostawców mediów, a także służebności dla developera jeśli na sąsiedniej działce realizowana jest inwestycja. Dokument ten ponadto określa sposób korzystania z części wspólnych i opisuje szczegółowo czy balkony są częściami przynależnymi czy też częściami wspólnymi. Ma to ogromne znaczenie przy późniejszych kosztach związanych z remontami i utrzymaniem tych obiektów. Ponadto na ogół w akcie notarialnym zawarte są informacje co do zarządcy i kosztów związanych z utrzymaniem nieruchomości.  Wszystkie te elementy określane są w pierwszym akcie przeniesienia własności później klienci muszą już tylko godzić się z tymi ustaleniami a więc wszystko to co zaakceptuje 1 właściciel jest wiążące dla pozostałych właścicieli.

Należy pamiętać o jeszcze ważnej rzeczy, iż bycie właścicielem nie oznacza, że nie musimy płacić za mieszkanie mimo, iż  kupiliśmy mieszkanie bezczynszowe. Czynszu jako takiego nie będzie to fakt będą opłaty eksploatacyjne które są niczym innym jak czynszem tylko inaczej nazwanym. Na opłaty eksploatacyjne zwierają na ogół takie element jak: (wynagrodzenie dla zarządcy, zaliczkę na wodę, ciepło, konserwację budynku, fundusz remontowy, bezpiecznie budynku, koszty części wspólnych), dodatkowo do tych opłat eksploatacyjnych- czynszu musimy doliczyć energię, internet i tv.

Nabywając mieszkania w obiekcie powyżej 7 lokali zawiązuje się wspólnota i tworzą ja wszyscy właściciele a zatem oni sami decydują o kosztach poprzez zebrania wspólnot i uchwalanie uchwał ale do pomocy nas sprawowaniem zarządu wybierają sobie na ogół jakiegoś zarządce.  Do czasu przeniesienia 51% na właścicieli tego zarządce wybiera developer to on ustala koszty użytkowania a dopiero kiedy zdobędziemy pakiet większościowy możemy zmieniać wszelkie ustalenia, odwoływać zarządce i ustalać nowe opłaty eksploatacyjne.

 

Rękojmia >>>