Wybrałeś mieszkanie i co dalej

Niejednokrotnie dokonujemy w życiu różnych wyborów łatwych i trudniejszych. Wybór mieszkania wydaje się być jedną z ważniejszych decyzji w naszym życiu przy której angażujemy oszczędności swojego życia. Dlatego nie dziwi pytanie które pojawia się w głowie wybrałem/wybrałam już mieszkanie co teraz mam robić dalej ?

Zatem jeśli dokonaliśmy już wyboru z szeregu ofert konkretnego mieszkania i jest to wybór na rynku pierwotnym należałoby podjąć kolejne działania:

  1. Dokonać rezerwacji mieszkania (podpisanie umowy rezerwacyjnej)
  2. Przeanalizować  szczegółowo dokumenty wybranego developera:
    – Umowa developerska
    – Prospekt informacyjny
    – Kopię aktualny odpisu z KRS
    – Aktualną Księgę Wieczystą
    – Kopię pozwolenia na budowę i ważne by zawierała ona klauzulę ostateczności
    – Sprawozdanie finansowe
    Projekt architektoniczno-budowlany (niezwykle ważny dokument opisujący specyfikę inwestycji, budynku i samego mieszkania)
  3. Sprawdzić swoją zdolność finansową w oparciu o dany produkt i formę spłaty harmonogramu do developera.
    Etap ten jest niezmiernie ważny ponieważ doradca finansowy pomoże nam ostatecznie podjąć decyzję jaką ofertę wybrać i odpowiedzieć na pytanie czy stać nas na wybrany product.
    Proszę nie zapominać, że decydując się na zakup mieszkania wybór odpowiedniej oferty kredytowej ma kluczowe znaczenie, bowiem większość z nas zapożycza się na około 30 lat. Doradca finansowy znając nasze możliwości finansowe, cenę nieruchomości, nasze zobowiązania pomaga nam wybrać najtrafniejszą opcję kredytową. Mając już pełną informację odnośnie możliwości finansowych, zapoznawszy się z dokumentami możemy przystąpić do dalszych negocjacji z developerem. Negocjacje te mogą dotyczyć zarówno ceny mieszkania, zapisów w umowie jak i harmonogramu płatności.
  4. Dopiero wówczas mając potwierdzoną cenę i wszelkie zapisy odnośnie umowy i harmonogramu płatności, wybrany bank kredytujący spokojnie możemy przystąpić do zakupu mieszkania a więc do zawarcia umowy developerskiej lub przedwstępnej w zależności na jakim etapie procesu inwestycyjnego jest developer.
  5. Po podpisaniu umowy developerskiej/przedwstępnej rozpoczynamy kompletowanie dokumentów do kredytu: umowę o pracę, zaświadczenie o zarobkach, PIT, dokumentacją po stronie developera na ogół zajmuje się jego doradca jeśli nie korzystamy z jego pomocy musimy przygotować następujące dokumenty: pozwolenie na budowę, KRS, Księgę wieczystą, Oświadczenie Inwestora Zastępczego, promesę na bezciężarowe wyodrębnienie lokalu jeśli developer ma kredyt,
  6. Kolejny etap to oczekiwanie na ostateczną decyzję kredytową i umowę kredytową,
  7. Podpisanie umowy kredytowej jest ostatnią czynnością w procesie zakupu mieszkania później już tylko oczekujemy na moment wezwania na odbiór kluczy i podpisanie aktu przeniesienia własności.

Kredyt >>>