Od czego zacząć

Niejednokrotnie spotykamy się z młodymi ludźmi którzy przez wiele lat żyją z rodzicami lub też wynajmują mieszkania. Płacą za wynajem a tymczasem pieniądze te mogliby spożytkować na spłatę kredytu własnego mieszkania.  Z czego zatem to wynika i dlaczego jest to tak popularne w naszym społeczeństwie ? Myślę, że w większości przypadków wynika to z niewiedzy jak do tego się zabrać jak również obawy przed podjęciem tak trudnej decyzji jaką jest zakup mieszkania, czy dam radę, czy sprostam czy będzie mnie stać ma spłatę kredytu, czy wybiorę to właściwe mieszkanie? Takie i szereg innych pytań kołacze nam się w głowie.  Krok po kroku postaram się przeprowadzić poszukujących mieszkanie przez każdy etap związany z zakupem wymarzonego „M” i rozwiać ich wątpliwość.

Od czego zatem należy zacząć ? Po pierwsze należy zbadać sobie zdolność kredytową  to niezwykle ważny moment w całym procesie zakupu.  Przed rozpoczęciem poszukiwań musimy wiedzieć na jakie mieszkanie nas stać. Nie ma nic  bardziej mylnego niż odczucie, że najpierw trzeba wybrać mieszkanie a później załatwiać wszelkie formalności kredytowe.  Badanie zdolności dotyczy tych wszystkich osób którzy nie posiadają wystarczającej gotówki na zakup. Zachęcam by korzystać z porady pośredników kredytowych którzy mają w puli ofertę większość banków stąd też są w stanie zarekomendować nam najlepsze oferty a nie chodzić samodzielnie od banku do banku. Na początku najważniejsze jest dla nas by wiedzieć jaką kwotę kredytu możemy uzyskać i czy w ogóle mamy zdolność kredytową. Oprócz kosztów związanych z zakupem samego mieszkania musimy być przygotowani na koszty związane z samym uruchomieniem kredytu, kosztem przeniesienia własności i wykończenia mieszkania już na tym etapie doradca kredytowy pomoże nam je określić.

Myślę ,że na równi z badaniem zdolności należny rozważyć odpowiedź na pytanie w jaki sposób chcę szukać tego mieszkania. Czy będę robić to samodzielnie czy zdam się na doświadczenie eksperta:  agenta nieruchomości i zlecę poszukiwanie pośrednikowi. To czy zdecydujemy się na poszukiwania samodzielnie czy z pomocą eksperta zależny od wielu czynników m.in od naszego wolnego czasu, doświadczenia w zakupie i wiedzy.By nie popełnić żadnego błędu i czuć się bezpiecznie warto skorzystać z pomocy pośrednika nieruchomości.

Dalszy krok to określenie preferencji co do mieszkania jakie chcemy nabyć a więc określenie jego cech: cena, metraż, rozkład, strony świata, oddzielna kuchnia czy otwarta, czy ten budynek ma być wysoki czy niski, czy chcemy mieszkać na terenie zamkniętym czy otwartym, czy ma być to osiedle z zieloną infrastrukturą, placem zabaw, fitness, czy grunt ma być we własności czy czy też nie musi, czy ważne są dla nas miejsca postojowe na inwestycji, komórki lokatorskie, czy mieszkanie to być przejściowe na parę lat czy chcemy wybrać już takie docelowe. Są to niezwykle ważne czynniki które pomogą nam przy dokonaniu właściwego wyboru. Bardzo często nie analizujemy dokładnie swoich potrzeb mieszkaniowych przez co tak trudno nam dokonać zakupu. Zachęcam zatem by poświęcić dłuższą chwilę na dokonanie takiej wnikliwej analizy naszych potrzeb by ułatwić sobie późniejszą weryfikację ofert i unikając rozczarowań.

Kolejnym krokiem jest odpowiedzenie sobie na pytanie  jakie mieszkanie wybrać nowe czy stare, oczywiście wszystko zależy od naszych możliwości finansowych,  subiektywnych odczuć i oczekiwań oraz celu na jaki zamierzamy to mieszkanie nabyć.  Od podjęcia tej decyzji zależne są nasze dalsze kroki.

Po podjęciu decyzji zakładając, że wybieramy rynek pierwotny należy dokonać wyboru dzielnicy i lokalizacji w jakiej chcemy mieszkać a także odpowiedzieć sobie na pytanie czy to mieszkanie ma być już gotowe czy możemy zaczekać jakiś czas na jakiego wybudowanie ( w trakcie realizacji). Nie należny analizować całego rynku ponieważ oferta jest bardzo obszerna i po kilku telefonach będziemy mieli tylko mętlik w głowie.  Bardzo często w praktyce spotyka się sytuację, że klienci obdzwaniają wszystkich developerów bo chcą porównać, denerwują się bo różnice w cenach są znaczące a nie zdają sobie sprawy, że gdyby porównali ofertę z tej samej dzielnicy różnica byłaby nieznaczna. Ponadto nie zagłębiają się w standard wykończenia, otoczenie, infrastrukturę a to ma ogromny wpływ na cenę.

Mając już wybraną konkretną dzielnicę analizujemy dostępną ofertę w tym rejonie w oparciu o nasze oczekiwania.  Wybieramy ofertę tych developerów których produkt jest najbardziej zbliżony do naszych oczekiwań. Selekcji oferty możemy dokonać za pomocą pośrednika z którym nawiążemy współpracę bądź też dzięki portalom internetowych poświęconych rynkowi pierwotnemu.

Kiedy zbierzemy już ofertę tych inwestorów których mieszkania chcemy zobaczyć należy wybrać się do biura sprzedaży by bliżej poznać ofertę, odwiedzić samą inwestycję zabrać  dokumenty potrzebne do analizy tj: plany mieszkań, umowę rezerwacyjną i developerską, plan zagospodarowania, standard wykończenia, harmonogram płatności, pytamy jakie są widełki negocjacji cenowej.

Po zebraniu wszystkich niezbędnych informacji analizujemy dokładnie otrzymane dokumenty wraz z badaniem developera, odwiedzamy fora, zapoznajemy się z okolicą i na tej podstawie  wybieramy nasze mieszkanie z pośród przedstawionych ofert z rynku pierwotnego.

Decydując się na zakup mieszkania z rynku wtórnego z tzw. drugiej ręki. Należy przede wszystkim dokonać oględzin nieruchomości, zapoznać się z jej stanem faktycznym i prawnym. Trzeba zapytać właściciela o wszelkiego rodzaju remonty wykonane w tym lokalu, ocenić tan podłóg, ścian, drzwi i zapytać o numer księgi wieczystej. Księga wieczysta jest dokumentem mówiącym nam o stanie prawnym o tym kto jest właścicielem i ilu ich jest odpowiada na pytanie czy nieruchomość obciążona jest jakimiś prawami rzeczowymi czy też hipoteką. Kolejny etap to ustalenie kosztów związanych utrzymaniem nieruchomości. Po decyzji odnośnie zakupu na rynku wtórnym należy uzyskać dokument od właściciela odnośnie braku zaległości w płatnościach do wspólnoty/spółdzielni, uregulowanych podatkach od nieruchomości z urząd i braku zameldowanych w lokalu.  Po dokładnej analizie dokumentów należy już tylko dokonać wyboru mieszkania.

Nowe czy używane, jakie wybrać >>>