Nowe czy używane

Każdy z nas marzy o własnym mieszkaniu ale nie zawsze jesteśmy w stanie je kupić. Powodów jest kilka: niekiedy zwyczajnie nas nie stać, nie potrafimy uporać się z dylematem jakie: nowe czy używane albo boimy się po prostu podjąć taką decyzję. Poniżej postaram się wskazać na różnice między rynkiem pierwotnym – nowe mieszkania a wtórym- używane. Jestem przekonana, że wiedza ta przyda się w dokonaniu właściwego wyboru.

Każdy z nas ma inne preferencje, inne oczekiwania  i różne potrzeby. Przy podejmowaniu decyzji odnośnie wyboru rynku warto dokonać  prostej analizy czysto matematycznej by wiedzieć koszty musimy ponieść dokonując zakupu na rynku wtórnym a jakie na pierwotnym.  Do analizy przyjmiemy fikcyjne dana

MIESZKANIE WARTOŚĆ 200.000ZŁ/40m2
RYNEK PIERWOTNY RYNEK WTÓRNY
SKŁADOWE KOSZTY SKŁADOWE KOSZTY
Umowa Developerska 500 zł Umowa Developerska brak
Podatek PCC brak Podatek PCC 4.000zł
Prowizja dla agenta brak Prowizja dla agenta 2.000-6.000zł
Wykończanie mieszkania 20.000-32.000 Wykończanie mieszkania brak
Koszty remontu brak Koszty remontu 10.000-30.000
Czynsz 120 zł Czynsz 400 zł

Z tabeli wynika, że kupując mieszkanie na rynku pierwotnym jesteśmy w stanie uzyskać niższe koszty zakupu.

Jakie różnice między rynkiem pierwotnym a wtórym możemy jeszcze zauważyć. Kupując nowe mieszkanie mamy pewność nowych instalacji: centralnego ogrzewania, wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej czego nie.  Kupując mieszkanie z rynku wtórnego bardzo często nie mamy pewności co do stanu istniejących instalacji.

Kupując nowe mieszkanie mamy 5 lat rękojmi, zatem w przypadku jakiejkolwiek usterki w tym okresie zgłaszamy to do developera a on musi to naprawić. Na wtórnym jak coś nam się  popsuje po zakupie  i nie obowiązuje już nas okres rękojmi musimy dokonywać naprawy we własnym zakresie.

Opłaty za użytkowanie mieszkania nowego są niższe niż mieszkań używanych często wiąże się to z tym, że starsze bloki wymagają remontów i generują wyższe opłaty na fundusz remontowy.

Kupując nowe mieszkanie unikamy podatku od czynności cywilno-prawnych tzn. PCC czyli 2% od wartości nieruchomości czyli przy kwocie 200.000 tyś oszczędzamy kwotę 4. 000 tyś, nie płacimy opłaty dla agencji 2-3% czyli oszczędzamy kwotę koło 6. 000 tyś.

Na rynku pierwotnym możemy urządzić sobie mieszkanie jak chcemy i wg własnego uznania, niekiedy mamy możliwość skorzystania z usług firm współpracujących z developerem przez co koszty wykończenia są niższe jak i szybszy czas realizacji.

Kupując mieszkanie używane z tzw. drugiej ręki musimy zaakceptować styl i aranżację poprzedniego właściciela. Chcąc pokonać własnej aranżacji mamy dodatkowy koszt związany z remontem lub odświeżeniem  mieszkania.

Warto pamiętać, że decydując się na nowe czy używane zależy od tego w jakiej lokalizacji mieszkania szukamy i jak szybko na być dla nas dostępne.  Niekiedy w danej lokalizacji którą wybieramy nie ma nowych inwestycji i nie mamy wyboru, dostępny jest tylko rynek wtórny bądź musimy oczekiwać na wybudowanie lokalu jakiś czas a my potrzebujemy nowego lokum już.

Mam nadzieję, że powyższe wskazówki pomogą Państwu podjąć decyzję, czy nowe czy używane i wskażą na co zwracać uwagę analizując dany rynek.

Czy warto korzystać z pomocy specjalistów  >>>